Mersin Haber

Akdeniz Belediyesi’nin 2022 yılı denetim raporuna “Lale Devri” benzetmesi

Akdeniz Belediyesi’nin 2022 yılı denetim raporuna “Lale Devri” benzetmesi
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Akdeniz Belediyesi Nisan ayı Meclis oturumunda 2022 yılı denetim komisyonu raporunda yer alan tespitlere ilişkin “israf” yorumunda bulunan HDP’li Meclis üyesi Özgür Çağlar, “Temsili tanıtım ve ağırlama ilgili çok ilginç bir rakam var. 16 milyon 700 bin civarında bir rakam bu. Bu kaynaklar bana Osmanlı Devleti’ndeki Lale Devri’ni anımsatıyor dedi.

Akdeniz Belediye Meclisi Nisan ayı oturumuna 2022 yılı denetim komisyonu raporu damga vurdu.
HDP’li Meclis üyesi ve Denetim Komisyonu Başkanı Salih Akbaş, oturumda hazırladıkları raporu okudu. Birçok konuda kaynak israfı yapıldığının tespit edildiğini söyleyen Akbaş, atıl durumdaki 8 araca 3 bin 115 litre yakıt gideri gösterildiğini iddia etti.

Raporun okunmasının ardından HDP’li ve CHP’li Meclis üyelerinden eleştiriler gelirken, AKP’li Meclis üyeleri tarafından da eleştirilerin haksız olduğu savunması yapıldı.

Elimizde dilekçeler, resmi evraklar var

Denetim Komisyonu Başkanı Salih Akbaş’ın okuduğu rapor sonrasında AKP’li Meclis Üyesi Aydın Egin, rapora yönelik eleştirilerde bulundu. Tekrardan söz alan Akbaş, Egin’in konuşmasına değinerek anılar üzerinden değil gerçekler üzerinden bir rapor hazırladıklarını belirtti. Akbaş, devamında şu ifadeleri kullandı:

Belediyeye mi yoksa kiralık mı olduklarını tespit edemediğimiz 3 araç var. Bunların plakası; 34 BNY 227, 07 AYS 256 ve 34 DBN 947’dir. Ayrıca şu anda deprem bölgesinde olan araçların dışında toplam 8 araç; bu araçların fotoğrafları bizde mevcuttur. Fotoğrafları çekilmiştir. Eğer ilgili müdür istemiş olsaydı GPS diye bir sistem vardır ve biz bunu kiralamış bulunmaktayız. Bunun bedelini ödüyoruz. Bir aracın ne kadar yakıt tükettiğini ancak kilometreden tespit edebiliriz. Biz hiçbir şeyi hayali olarak konuşmadık. Elimizde dilekçeler, resmi evraklar var. Araçların fotoğraflarını şu anda kamuoyuyla paylaşabilecek durumdayız. Eğer bu araçlar çalışıp da yakıt veya bakım masrafları olduysa buyurun müdürlük bize bu araçların kilometrelerini versin.”

“Tanıtım, ağırlama gibi harcamaları görünce biraz Lale Devri’ne benzettim

Raporda okunan tespitlerin birçoğunda israfın ortada olduğunu ifade eden HDP’li Meclis Üyesi Özgür Çağlar, “Temsili tanıtım ve ağırlama ilgili çok ilginç bir rakam var. 16 milyon 700 bin civarında bir rakam var. Bu kaynaklar bana Osmanlı Devleti’ndeki Lale Devri’ni anımsatıyor. Lale Devri’nde de böyle ıslahatlar, projeler yapmak için bir devir açılmıştı. Orda da işte şölenler, yemekler, organizasyonlar vardı. Tarihte de bunu görmüştük. Bu dönemi aslında ben biraz buna benzettim. Bu yemek organizasyonları, tanıtım, ağırlama gibi harcamaları görünce biraz Lale Devri’ne benzettim” diye konuştu.

 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!