Akdeniz Belediyesi dükkanı kapatıyor: Borçlarını ödeyemedi, mülkleri devrediyor

İşçilerin sigorta primlerini ödeyemeyen Akdeniz Belediyesi, borca karşılık belediye mülklerini SGK’ye devrediyor

Akdeniz Belediyesi dükkanı kapatıyor: Borçlarını ödeyemedi, mülkleri devrediyor
Yayınlama: 05.01.2024
Düzenleme: 05.01.2024 19:31

AK Parti’li Mustafa Gültak yönetimindeki Akdeniz Belediyesi, 72 milyonluk borcuna karşılık toplam 61 dönümlük okul, sağlık ocağı ve caminin de bulunduğu 14 taşınmazını SGK’ye devretti.

 

31 Mart 2024 Yerel seçim takviminin açıklanmasıyla birlikte, AK Parti’li belediyelerde hareketlilik arttı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 2014 yılında kazanılan ve Aralık 2016’dan Mart 2019 yılına kadar kayyum atanarak yönetilen, ardından da 2019 seçimlerinde AK Parti’li Mustafa Gültak yönetimine geçen Akdeniz Belediyesi de taşınmazlarının devri ile karşı karşıya. Gültak yönetimindeki Akdeniz Belediyesine  ait 61 dönüm taşınmaz, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan 72 milyonluk borca karşılık SGK’ye devretme yetkisi verildi. Konuya dair teklif Akdeniz Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda görüşüldü. Önerge, AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edildi.

CHP Mezitli’de erkek adayların şansı kalmadı: Yeni başkan adayı kadın mı olacak?

SAĞLIK OCAĞI, OKULLAR VE CAMİLER DEVREDİLDİ

 

Akdeniz Belediyesinin 18 ay boyunca ödemediği 72 milyon prim borcuna karşılık 14 taşınmaz SGK’ye devredilirken, bunların arasında okul, cami ve sağlık ocakları da yer aldı. Karara göre Akdeniz Mahallesine bağlı Iğdır Köyü’nde bulunan 115 metrekarelik sağlık ocağı, Nusratiye Mahallesi’nde bulunan 2 bin 88 metrekarelik cami, Civanyaylağı mahallesinde bulunan 2 bin 449 metrekarelik cami, Teke mahallesinde bulunan 16 bin 898 metrekarelik okul alanı, Bekirde Mahallesi’nde bulunan 4 bin 557 metrekarelik okul binası, Burhan mahallesinde bulunan 4 bin 912 metre karelik okul binası, Civanyayla mahallesinde bulunan 14 bin 854 metrekarelik okul binası, Nacarlı mahallesinde bulunan 637 dönümlük cami ve Bekirde mahallesinde bulunan bin 65 metrekarelik cami ve muhtarlık binası SGK devredildi.

Akdeniz Belediyesi 2022’de 50 milyon TL borçlanma yetkisi ve gayrimenkullerin satışının konuşulacağı toplantısı öncesi HDP’li ve EMEP’li meclis üyelerinin gözaltına alınmasıyla da gündeme gelmişti. Üyeler Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak, soruşturma savcısı ve TEM şube polisleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Üyeler meclisten geçirilen borçlanma ve gayrimenkullerin satışı kararının iptali için de dava açmıştı.

Kaynak: Mersin Odak Haber

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.