AK Parti’nin Yerel Seçim Takvimi Belli Oldu: Mersin’de Aday Olacaklara Önemli Bilgiler…

AK Parti’nin Yerel Seçim Takvimi Belli Oldu: Mersin’de Aday Olacaklara Önemli Bilgiler…
Yayınlama: 11.11.2023
Düzenleme: 11.11.2023 20:18

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) 2024 yılında yapılacak yerel seçim startını verdi. Belediye Başkanlığına aday adayı olmak isteyenlerin izleyeceği başvuru takvimi açıklandı.

AK Parti Mersin İl Teşkilat Başkanı Lütfi Parıltı, aday adaylığı sürecine ilişkin merak edilen soruları tek tek yanıtladı. Partinin belediye başkanlıkları, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için aday adaylığı sürecine dair usul ve esasları açıklayan Parıltı, ücretlerin AFAD’a yatırılacağının da altını çizdi.

BAŞVURU TAKVİMİ

Başkan Parıltı yaptığı açıklamada merak edilen tüm soruları yanıtlayarak şunları söyledi:” Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte aday adaylarımızın merakla beklediği usul ve esaslar AK Parti Genel Merkezimizce belirlendi. Buna göre: Belediye Başkan aday adaylıkları için başvurular 9 Kasım 2023’te başlayıp, 17 Kasım 2023’te sona erecektir. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyelikleri aday adaylıkları için başvuru süreci ise 9 Kasım 2023’te başlayıp, 3 Aralık 2023’te tamamlanacaktır.

NEREYE BAŞVURULACAK?
Belediye Başkan Aday adaylıkları için başvurular, Büyükşehir ve İl Belediye Başkan aday adayları tarafından Genel Merkeze ya da İl Başkanlıklarına, İlçe ve Belde Başkan aday adayları tarafından ise İl Başkanlıklarına yapılacak. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyelikleri için aday adayları başvurularını İlçe Başkanlıklarına bizzat yapacaklar.

BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?
Adaylık için ön başvurular, resmi web adresinde yer alan ilgili seçim türüne ait formların elektronik ortamda doldurulup sisteme yüklenmesiyle yapılacak. Başvurunun tamamlanması için aday adayları, ilgili teşkilat birimine giderek doldurduğu formun çıktısını imzalamaları gerekecek.

BAĞIŞ YAPILACAK YER
Başvuru için belirlenen bağışlar, Gazze’deki kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla AFAD aracılığıyla iletilmek üzere kullanılacaktır.

İSTİFASI GEREKENLER
Adaylık için istifa etmesi gereken kamu görevlileri ve siyasi parti yöneticilerinin, görevlerinden ayrılma isteklerini en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar bildirmeleri zorunludur.” dedi.

AK Parti Mersin İl Teşkilat Başkanı İş İnsanı Lütfi Parıltı son olarak, sürecin adil ve şeffaf bir şekilde yönetileceğinin altını çizerek, tüm aday adaylarına başarılar diledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.