Mersin Haber

Ahmet Türk, Mersin’de STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştu

Ahmet Türk, Mersin’de STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştu
Yayınlama: 02.05.2023

Yeşil Sol Parti Mersin İl Örgütü, Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün de katılımıyla sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştu. Etkinlikte konuşan Türk, 14 Mayıs seçimlerinin halklar için tarihi bir fırsat olduğunun altını çizerek, çözümün ortak demokratik değerlerde buluşmak olduğunu belirtti.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin İl Örgütü, Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün de katılımıyla seçim çalışmaları kapsamında sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ile toplantı düzenledi. Nobel Hotel’de düzenlenen toplantıya, Türk’ün yanı sıra Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile kanaat önderi katıldı. 14 Mayıs seçimleri, siyasal gündem ve Kürt sorunu ana başlıklarının değerlendirildiği toplantıda, sorunların çözümüne yönelik görüşler paylaşıldı.

SARIYILDIZ: “VAR GÜCÜMÜZLE SEÇİM ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ”

Katılımcıları selamlayarak toplantının açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinin tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi. Sarıyıldız, “Kürt halkının bir yüzyıl daha bu zulme maruz kalmaması için bu süreçte gecemizi gündüzümüze katarak, var gücümüzle seçim çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu seçimlerde tarih sayfalarını öyle bir zaferle kazıyacağız ki, bir daha hiçbir iktidar bu halka zulüm ve asimilasyonu aklının ucundan bile geçiremeyecek” dedi.

TÜRK: “14 MAYIS, HALKLAR İÇİN TARİHİ BİR FIRSAT

Salonda alkışlar eşliğinde karşılanan Ahmet Türk dekatılımcıları selamladı. Konuşmasında 14 Mayıs seçimlerinin önemine değinen Türk, bu seçimlerin aynı zamanda ezilen halklar içinde tarihi bir fırsat taşıdığına dikkati çekti. Türk, “İnanıyorum ki halkımız bugüne kadar yürütülen siyaseti, baskı ve inkar politikalarını ortadan kaldırmak için gereken cevabı verecektir. Bugün baktığımızda Kürt sorunu elbette Türkiye’nin en büyük sorunu ama Kürt sorunun yanında emekçilerin de sorunu var. Aslında Türkiye’de bir bütün olarak demokrasi sorunu var. Eğer bu ülkede demokrasiyi kalıcı hale getiremezsek, demokratik bir düzeni oluşturamazsak inan ki ne Kürt sorunu ne de demokrasi sorunu çözülür” diye belirtti.

“HEDEFİMİZ, DEMOKRATİK BİR GELECEK İÇİN ORTAK DEĞERLER ETRAFINDA BULUŞMAK”

İktidarın, toplumsal kesimlere yönelik baskılarını giderek daha da arttırdığını söyleyen Türk, çözümün demokratik değerler etrafında buluşmaktan geçtiğini belirtti. Türk, şöyle konuştu:

“Yıllardır siyaset yapıyoruz. Özellikle Kürt halkı bu noktada çok büyük bedeller ödedi ve hala da bu bedelleri ödemeye devam ediyor. Bugün 10 bin siyasetçi yoldaşımız sadece fikirlerini dile getirdiği ve inkar edilen halkların haklarını talep ettiği için zindanlarda. Yine bu baskıların Türkiye genelinde demokrasi güçleri ve devrimciler üzerinde de oluştuğunu görüyoruz. O zaman hedefimiz ve mücadelemiz, bir bütün olarak faşizme karşı çıkmak, demokratik bir gelecek için ortak demokratik değerler etrafında buluşmak olmalıdır.”

Toplantı, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderlerinin konuşmaları ardından son buldu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)