Mersin Haber

Abdurrahman Yıldız’dan ”Atanamayan Öğretmen” Mesajı

Köyde okul olmadığı için ailesinin üretimden koparak kente taşınmak zorunda kaldığını sık sık dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, projelerinde eğitime geniş bir pencere açtı.

Abdurrahman Yıldız’dan ”Atanamayan Öğretmen” Mesajı
Yayınlama: 21.03.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:51
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, kent yoksulluğunun en derin yaşandığı ilçelerden biri olan Toroslar ilçesinde çocuklara ders çalışma alanları yaratacaklarını belirterek, “Kendine ait odası, çalışma masası olmayan çocuklarımız, öğretmenlerimizin gözetiminde mahalle evlerinde ders çalışacak. Öğretmenlerimizi atanmayan öğretmenlerimizden tercih edeceğiz” dedi.

 

 

Köyde okul olmadığı için ailesinin üretimden koparak kente taşınmak zorunda kaldığını sık sık dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, projelerinde eğitime geniş bir pencere açtı. “Toroslar’da başımıza ne geldiyse bir vicdanın olmamasından kaynaklı geldi” diyen Yıldız,  planladığı projeleri hayata geçirmek için Toroslar Belediyesi’nin yeterli bütçeye sahip olduğuna dikkat çekerek, “Ben vicdanımla davranacağım. Her zaman halkımızla yan yana olacağım” ifadelerini kullandı.

 

KREŞ TOROSLAR İÇİN ADETA LÜKS!

Yıldız, yanlış eğitim politikaları sebebiyle köy nüfusunun çok azaldığını ve yaşlandığını söyledi.

Belediyeye ait tek bir kreşin olmadığı Toroslar’da Milli Eğitim’e ait kreşlerin sayısının da yetersiz olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Birçok insan Toroslar’da okul olmadığı için köyünü terk ediyor. İlçemizde ilkokulu bitiren çocukların gidebileceği ortaokul da yok.  Birçok mahallede sadece imam hatip ortaokulları var. Kreş Toroslar için adeta lüks! Okul öncesi eğitime devam oranı çok düşük” dedi.

 

ÇOCUKLARI DOĞUMUNDAN İTİBAREN TAKİBE ALACAĞIZ

Çocukları doğumundan itibaren takibe alacaklarını anlatan Yıldız, “Toroslar yoksulluğu ile bilinen bir kent. Toroslar’da doğan çocukların bir kısmı gelişim eksikliği ile doğuyor. Annesi de sağlıklı beslenemiyor. Anneler için de gebe paketi projemiz var. Çocuklarımızın yetersiz beslenmesi, kaliteli eğitim alamaması ve sosyal etkinliklere erişememesi sebebiyle gelişimleri kötü yönde etkileniyor. Çocuklarımızın farklı yaşlardaki ihtiyaçlarını gözeterek gıda, beslenme, eğitim, sağlık, gelişim desteği verecek ve gelecekte başarılı olmalarına katkı sağlayacağız. Hizmetlerimizi tüm çocuklarımıza eşit şartlar altında ve mümkün olan en iyi kalitede sunacağız” diye konuştu.

 

KADININ ÜRETİME KATILMASININ ÖNÜNÜ DE AÇACAĞIZ

Bu projeleri hayata geçirmenin zor olmadığını dile getiren Yıldız, öncelikle bir bütçe disiplini sağlayacaklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bütçenin doğru yerlere, yeteri kadar harcanmasını sağlayacak yöntemler geliştireceğiz. Kreşleri açarak, kadının üretime katılma olanağının önünü de açmış olacağız. İnsanlarımızı yaşama tutunabilecek hale getirmemiz lazım.”

 

ATANMAYAN ÖĞRETMENLERİMİZDEN TERCİH EDECEĞİZ

Mahalle kreşlerinin yanı sıra mahalle evleri de açacaklarını anlatan Yıldız, evde ders çalışma olanağı olmayan çocuklara olanak sağlayacaklarını söyledi. Yıldız, Mahalle Evleri Projesini şöyle anlattı: “Kendine ait odası, çalışma masası olmayan çocuklarımız, öğretmenlerimizin gözetiminde ders çalışacak. Öğretmenlerimizi atanmayan öğretmenlerimizden tercih edeceğiz. Büyükşehir Belediyemizin de dershanelerinde çok sayıda atanamamış öğretmenimiz buralarda ders veriyor.”

 

KADINLAR NEFES ALACAK!

Yıldız, Mahalle Evleri ve Kreş Projelerinin; ekonomik desteğin yanı sıra kadınların nefes almasına da imkan sağlayacağına işaret etti. Yıldız, Toroslar Belediyesi’nin bütçesinin bahsettiği projeleri hayata geçirmek için yeterli olduğunu vurguladı.

 

ÖZEL EĞİTİM DESTEK ÇALIŞMALARI

Özel gereksinimli çocuklara pozitif ayrımcılık yapacaklarını kaydeden Yıldız, “Özel gereksinimli çocuklarımızı, vatandaşlarımızı ve ailelerini destekleyeceğiz.  Özel eğitim alacak çocuklarımızın eğitimlerine destek olacağız. Engelli yurttaşlarımızın günlük yaşama ve çalışma hayatına katılımları noktasında belediyemizin imkanları ile özel sektörün gücünü birleştirerek pozitif ayrımcılık yapacağız” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.