Mersin Haber

Abdurrahman Yıldız, kadınlara yönelik projeleri anlattı

Abdurrahman Yıldız, kadınlara yönelik projeleri anlattı
Yayınlama: 19.03.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:52
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, son yıllarda kadınları önemli oranda sanayi iş kollarında işletmeler kurduğuna işaret ederek, “Kadınlar için özel sanayi siteleri kuracağız ya da kurulu sanayi sitelerinde onlara yer ayıracağız. Kadınlar hayatın her alanında vardır. Onlarsız bir hayat düşünülemez” dedi.

 

Kadınlar, gençler ve çocuklara özel önem veren Cumhuriyet Halk Partisi Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, kadınlar için hayata geçirmeyi planladığı projeleri paylaştı. Planladıkları her projede kadınların söz sahibi olacağını ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: “Kadınlar için üretim ve istihdam olanağı yaratacak ve ekonomik açıdan güçlenmelerini sağlayacak destekler vereceğiz.”

 

KADINLARIMIZIN EŞİT VE ÖZGÜR BİR HAYATI YOK

 

Her türlü sorunlarında belediye olarak kadınların yanında olacaklarının sözünü veren Yıldız, şunları dile getirdi: “Kadınlar hayatın her alanında vardır. Evde, işte, tarlada onlarsız bir hayat düşünülemez. Ne var ki kadınlarımızın eşit ve özgür bir hayatı yok. Biz belediyemizde kadınlara yönelik özel çalışmalar yapacağız. Bu çalışmaların planlanmasında kadınlar söz sahibi olacak. Sağlıktan başlayarak her türlü sorunlarında kadınların yanında olacağız.”

 

BİR YUMAK BİN OYUNCAK

 

Yıldız, küçük çocuğu olan, evde yaşlı veya engelli bir bireye bakan ya da başka sebeplerle evden çıkamayacak olan kadınların evlerinden üretim yaparak gelir etme etmesi için destek olacaklarını söyledi. Yıldız, kadınların üretim yapmasına olanak sağlayacak “Bir Yumak Bin Oyuncak” projesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Mahalle evlerimizde üretim yapacak kadınlarımızla birlikte kreşlerimize çocuklar için el emeği oyuncaklar üreteceğiz. Kısa süreli eğitimler vereceğiz ve üretim yapmaları için malzeme desteği sunacağız. Üretilen el emeği ürünlerin satışı için belediye olarak gerekli destekleri vereceğiz.”

 

KADINLAR İÇİN ÖZEL SANAYİ SİTELERİ KURACAĞIZ

 

Kadınlar için özel sanayi siteleri kuracaklarını ya da kurulu sanayi sitelerinde kadınlara yer ayıracaklarını anlatan Yıldız, “Kentin farklı bölgelerine dağılmış irili ufaklı, sanayi tesisi, atölye ve üretim birimlerini kuracağımız İhtisas Sanayi Sitelerinde toparlayacağız. Böylece tekstil, mobilya, metal, elektrik, otomotiv, makine, ağaç işleri, inşaat malzemeleri alanlarında imalat ve bakım yapan işletmelerimizin daha iyi koşullarda hizmet verebilmelerini sağlayacağız. Son yıllarda önemli oranda kadınlarımızın da sanayi iş kollarında işletmeler kurduğunu gözlemlemekteyiz. Bu çerçevede kadınlar için özel sanayi siteleri kuracağız ya da kurulu sanayi sitelerinde onlara yer ayıracağız. Kadınlara bu anlamda özel destekler sunacağız” diye konuştu.

 

YÖRESEL ÜRETİCİ PAZAR ALANLARI

 

Esnaflık veya pazarcılık yapan başta kadın emekçilerin her gün ulaşabileceği pazarlar kuracaklarını kaydeden Yıldız, “Pazar alanları Toroslar ilçemizin vazgeçilmez kültürel ve iktisadi değerlerinden biri haline gelmiştir. Toroslar’da üreten, esnaflık veya pazarcılık yapan başta kadın emekçilerimiz olmak üzere her gün ulaşabilecek ve belediyemiz tarafından denetlenen pazarlar kuracağız. Mevcut pazarları rehabilite edeceğiz, yeni kuracaklarımızı günümüz ihtiyaçlarına uygun dizayn edeceğiz” dedi.

 

MAHALLE EVLERİ BULUŞMA NOKTASI OLACAK

 

Toroslar’da yaşayan çocukların özgüvenlerini desteklemek ve okul devamsızlığını önlemek amacıyla mahallelere merkezler kuracaklarını söyleyen Yıldız, şöyle devam etti: “Sadece çocuklarımıza değil, tüm vatandaşlarımıza yönelik hizmet verecek bu merkezlerimiz mahallenin buluşma noktası olacaktır. Okul sonrası aktiviteler ile çocuklarımıza ve gençlerimize hizmet vereceğiz. Eğitimlerini desteklemek için ödev yapacakları ve kitap okuyacakları alanlar yaratacağız.  Bilim, teknoloji, felsefe, sanat, müzik, el sanatları, tiyatro, dans gibi çeşitli atölyeler ve yaz okulları düzenleyeceğiz. Anne veya babası ile mahalle evine gelen okul öncesi çağındaki çocuklarımız için oyun odaları hazırlayacağız.

Kadınlara yönelik okuma yazma atölyeleri, bilgisayar, el sanatları gibi kurslar düzenleyeceğiz. Ev ve okul ziyaretleri yaparak mahalle evlerimizden hizmet alan tüm vatandaşlarımızın her konuda yanında olacak ve ihtiyaçlarını tespit edeceğiz. Tüm çalışmalar için öğretmenler ve gönüllü eğitmenler ile çalışacağız. Mahalle evimizde çok amaçlı ortak salonlarımız ile toplantılar, eğitimler ve etkinlikler yapacağız. Dernekler ve mahalledeki herkes için kullanıma açık olacak bu salonlarımızda çay, kahve, internet ve kütüphane hizmeti sunacağız.”

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.