AB Türkiye Delegasyonu İzleme Ekibi Mersin’de

AB Türkiye Delegasyonu İzleme Ekibi Mersin’de
Yayınlama: 05.12.2022
Düzenleme: 05.12.2022 17:29

AB Türkiye Delegasyonu İzleme ekininden Mersin Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.

PIKTES Koordinatörlüğü Saha İzleme Sorumlu Personeli Gamze GİRAY, SUMAF ekibinden İzleme Uzmanları Alison OSWALD ve Kai RAJA,  Veri Denetim Uzmanı Özge BOZKURT ve tercüman Yusuf YAVUZKAN Mersin ziyaretleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Adem KOCA’yı makamında ziyaret ettiler.

Mersin’de  PIKTES kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirildiği ziyarette Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem KOCA konuklara ziyaret için teşekkür ederek, “İlimizde öğrenim gören çok sayıda yabancı öğrencimiz bulunmakta. Bu nedenle Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak PIKTES kapsamında tüm faaliyetlerimizi titizlikle yürütüyor, yabancı öğrencilerimizin uyum sürecini başarıyla geçirmeleri ve öğrenim olanaklarından yaralanmaları için ekip olarak saha çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

Milli Eğitim  Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında imzalanan sözleşme ile yürürlüğe giren “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES)”  26 ilde uygulanmaktadır.

Bu çerçevede;  AB Türkiye Delegasyonu ve SUMAF bağımsız denetçileri tarafından saha izleme ziyareti; okul ziyaretleri; okul yönetimi, öğrenci ve veliler ile odak grup görüşmeleri faaliyetinin yürütülmesi için, PIKTES koordinatörlüğünce 26 proje ili arasından Mersin ve İstanbul illeri saha ziyareti için seçilmiştir.

Bu kapsamda AB Türkiye Delegasyonu ve SUMAF bağımsız denetçileri 05 ve 06 Aralık 2022 tarihlerinde ilimiz Akdeniz Gazi Paşa Ortaokulu ve Mezitli Vali Şenol Engin İlkokulu’na ziyaret gerçekleştireceklerdir.

                

SUMAF, Ankara’daki AB Delegasyonu’na ve Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’na izleme ve raporlama hizmetleri sağlayan, AB tarafından finanse edilen bir teknik yardım projesidir. SUMAF, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’deki mültecilere ve ev sahibi topluluklara verdiği portföye İzleme ve Değerlendirme hizmetleri sağlamaktadır.