5. Uluslararası Mersin Maratonu Rekorlara Ev Sahipliği Yaptı

5. Uluslararası Mersin Maratonu Rekorlara Ev Sahipliği Yaptı
Yayınlama: 10.12.2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından “Herkes Koşar Mersin’e” sloganıyla düzenlenen 5. Uluslararası Mersin Maratonu koşuldu. Binlerce sporcu ve vatandaşın eşsiz Mersin sahilini koştuğu organizasyon, kente renk kattı. Büyükşehir’in spor kenti Mersin’e yakışır bir şekilde düzenlediği maraton, uluslararası yüzlerce sporcuyu da bünyesinde ağırladı.

 

Dünya Atletizm Birliği tarafından ‘Elite Label’ kategorisine alınan maratonda Türkiye dahil 25 ülkeden 1696 sporcu yarıştı. Maraton birincisi 42K Erkekler’de koşan Kenya’dan Benard Kipkorir Mersin’de parkur rekorunu kırarken Türkiye’de en iyi 2. dereceyi elde etti. 42K Kadınlar birincisi Ruth Jebet ise Mersin’de hem parkur rekoru kırdı hem de olimpiyat barajını aşarak 2024 Paris Yaz Olimpiyatları’na katılmak için kota hakkı elde etti.

Yenişehir ilçesine bağlı Adnan Menderes Bulvarı’nda başlayan maratona Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de Halk Koşusu kategorisinde katıldı. Seçer, Halk Koşusu kategorisinde “0033” yazılı göğüs numarasıyla binlerce vatandaş ile birlikte koştu. Seçer; Paten Yarışı, 42K ve 10K’nın startını verdi. Start esnasında Bakan Seçer’e; Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Nihat Bağcı, gönüllüler ve uluslararası rekortmenler eşlik etti.

 

SEÇER: “MERSİN’İN TÜM ZAMANLARININ PARKUR REKORU KIRILDI”

Büyük bir coşkuyla başlayan maratonda, binlerce kişi Mersin’i turladı. Maratonun tamamlanmasının ardından Ödül Töreni’ne geçildi. Törende Başkan Seçer ve protokol üyeleri tarafından dereceye girenlere ödülleri ve madalyaları takdim edildi. Ödül Töreni’nde konuşan Başkan Seçer, kendisinin de Halk Koşusu kategorisinde koştuğunu ve parkuru tamamladığını vurguladı. Maratonun 2024 Paris Yaz Olimpiyatları’na katılım için sporcuların kota alabileceği bir organizasyon olması nedeniyle son derece önemli olduğuna ve sporcuların maratonda önemli dereceler elde ettiğine dikkat çeken Seçer, “Sporcular bunun bilinciyle koştular. 2.09,33 derece ile hem Mersin’in tüm zamanlarının parkur rekoru kırıldı hem de tüm zamanların Türkiye ikinci en iyi derecesi yapılmış oldu. Bunun nedeni parkurun ve koşulların son derece iyi olması. Ne yaparsak en iyisini yaparız. Sonuç da en güzeli oluyor” dedi.

“ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NU GELECEK SENE DE DÜZENLEYECEĞİZ”

Maratona 1696 sporcunun katıldığını aktaran Seçer, tüm sporcuları tebrik etti. Maraton hakkında bilgi veren Seçer, “Maraton toplam 4 kategoride yapıldı. Sabah ilk olarak Paten Yarışı’nın startını verdik. Daha sonra 42 K ile 10K ve ardından vatandaşlarımızla beraber benim de dahil olduğum Halk Koşusu’nu gerçekleştirdik. Bütün katılımcıları kutluyorum. 5.’sini yaptığımız maratonun darısı her seneye olsun. Ben seneye de buradayım. Yine beraber yapacağız. Bir yere gittiğimiz yok. Sizlerin sayesinde görevimizi en iyi şekilde yapıyoruz, yapmaya da devam etmek istiyoruz. Sizlerin desteğiyle de bunu gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir’in birbirinden renkli ve önemli spor organizasyonları hayata geçirdiğini vurgulayan Seçer, “Geçtiğimiz aylarda Tarsus Yarı Maratonu’nu yaptık. Orada da Halk Koşusu’nda bulundum. Haziran ayında da ikincisini yaptığımız Uluslararası Kilikya Maratonu vardı. Yine Haziran ayında Kızkalesi’nde ProBeach’i yaptık. Geçtiğimiz Ekim ayında ise Tarsus’ta Kleopatra Bisiklet Festivali’ni yaptık. Bu ve bunun gibi birçok turnuva ve yarışmalar çok daha zengin içerikle, daha da güçlenerek ve zenginleşerek önümüzdeki yıllarda da devam edecek” diye konuştu.

KIŞ: “BU ORGANİZASYONU MERSİNİMİZİN TANITIMI ADINA ÇOK ÖNEMSİYORUM”

 

Törende konuşan CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış ise “Mersin’de yapılan bu spor organizasyonunu Mersinimizin tanıtımı adına çok önemsiyorum. Mersin çok özel ve Türkiye’de, dünyada tanınması gereken bir kent” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.