3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Kentte Coşkuyla Kutlandı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü dolayısıyla Mersin Valiliği tarafından düzenlenen kutlama programlarına katıldı.

3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Kentte Coşkuyla Kutlandı
Yayınlama: 03.01.2024

Mersin Tren Garı’nda trenle istasyona gelen muharip gazilerden oluşan temsili heyeti karşılayan Başkan Seçer ve kent protokolü, karşılamanın ardından Tren Garı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na Mersin Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde yürüyüş yaptı. . İstiklal Caddesi boyunca yürüyen kortej, Sakarya Caddesi’nin ardından Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Korteje yol boyunca da vatandaşlar evlerinin balkonları ve pencerelerinden ve dükkânlarından 3 Ocak Kurtuluş coşkusuna ortak oldu.

 

Programlara; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Milletvekilleri, kent protokolü, gaziler, Azerbaycan Karabağ Gazileri, Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

3 Ocak COŞKUSU Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden kutlama programında Mersin Valiliği, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

 

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından ise Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, törene katılanların ve halkın Kurtuluş Günü’nü kutladı. Programda; bir öğrenci tarafından şiir okunmasının ardından, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’ndan bir subay tarafından da günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

 

BAŞKAN SEÇER: “BU ZAFER, BİRLİK VE BERABERLİK RUHUYLA KAZANILMIŞTIR”

Programda konuşan Başkan Vahap Seçer, Mersin’in kurtuluşunun 102. yıl dönümünde bir arada olmanın gurur ve coşkusunu yaşadıklarını vurguladı. 3 Ocak 1922’de, Mersin’in Fransız işgalinden kurtulup bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan Seçer, “Bugün, o tarihi zaferi anarak, geçmişimizin kahramanlık dolu sayfalarını bir kez daha hatırlıyor ve minnettarlıkla anıyoruz. Bu zafer, sadece o dönemdeki mücadele azmiyle değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik ruhuyla kazanılmıştır. Milletimiz, işgalcilere karşı kenetlenmiş, vatan topraklarına sahip çıkmış ve bağımsızlığını savunmuştur. Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve o dönemin özgürlük ruhunu rehber edinerek o mücadele ruhunu yaşatmak, birlik ve beraberlik içinde daha güçlü yarınlara yürümek görevimizdir” dedi.

 

“MERSİN’İN GELECEĞİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Mersin’in, geleceği için projeler üretmek; eğitimden sağlığa, altyapıdan kültürel etkinliklere kadar her alanda kaliteli hizmet sunmak için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Sosyal belediyecilik anlayışıyla, toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını belirten Seçer, “Vatandaşlarımızın dertleriyle dertlenerek, mutluluklarına vesile olarak her zaman yanlarında olduk. Bundan sonra da kapsayıcı projelerle çalışmaya, vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Gece gündüz çalışarak, Mersin’in renklerini oluşturan her bir kardeşimin, ‘Ben bu şehirde yaşamaktan mutluyum, bu şehirde huzurluyum’ dediği bir Mersin’i yarattık” diye konuştu.

 

“YOL HARİTAMIZ DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE AKIL VE BİLİMDİR”

Yol haritalarının dün olduğu gibi bugün de yarın da Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinde yer alan akıl ve bilim olacağının altını çizen Seçer, bu doğrultuda eğitim, sağlık, bilim, kültür-sanat, tarım, çevre ve daha pek çok alanda aralıksız çalıştıklarını belirterek, “Bununla birlikte büyük altyapı ve üstyapı yatırımlarını tek tek hizmete aldık, almaya da devam ediyoruz. Tecrübemizi ve birikimimizi, siz gençlerin dinamizminden aldığımız güçle geleceğe taşımaya kararlıyız” dedi.

 

“MERSİN’İ DAHA AYDINLIK YARINLARA TAŞIYACAĞIZ”

Kendilerine bırakılan mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Seçer, Mersin’in zengin tarihini, kültürünü ve hoşgörüsünü yaşatma sorumluluğuyla, gelecek nesillere daha güzel bir miras bırakma gayreti içinde Mersin’i daha aydınlık yarınlara taşıyacaklarını, büyük ve güçlü bir geleceği hep birlikte kuracaklarını kaydetti.  Cumhuriyet’in 2. yüzyılında; daha çağdaş, demokratik bir Türkiye’yi, daha güzel bir Mersin’i hep birlikte inşa etmeye devam edeceklerini vurgulayan Seçer, “Bizler, şehrimize hizmet etmekten ve sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kentimizin büyümesi ve kalkınması için, daha çağdaş ve modern bir kent haline getirmek için siz değerli Mersinlilerin destek ve katkılarına da ihtiyacımız var. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde, daha büyük başarılar elde edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Jandarma Merasim Bölük Komutanlığı’nın tüfekli hareketler gösterisi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi, Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği’nin konseri ve Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı tarafından helikopter ile üzüm salkımı gösterisi yapıldı.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından protokol üyeleri ile birlikte Muharip Gazileri Dernek binasında ziyaret ettiler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.