Mersin Haber

2022 KPSS Sınavında ‘Sorular Çalındı’ İddiası: ÖSYM’den Açıklama Geldi

2022 KPSS Sınavında ‘Sorular Çalındı’ İddiası: ÖSYM’den Açıklama Geldi
Yayınlama: 02.08.2022
Düzenleme: 02.08.2022 15:36
A+
A-

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumu ile ilgili çarpıcı bir iddia CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından ortaya atıldı.

CHP’li Yıldırım Kaya, soruların daha önceden bir yayınevi tarafından bilindiğini ileri sürerek, “Bir yayınevinin soru kitapçığındaki 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Daha önce FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı, yandaşlarına verdi dediniz peki şimdi FETÖ de yok bu sorular nereden çıktı?” diye sordu.

Geçen hafta sonu gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları bir yayınevi(Yediiklim Yayınevi)nin deneme sınavlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu ileri sürdü.

Sosyal medyada büyük tepki çeken bu olayın ardından sınava girenler YÖK ve ÖSYM Başkanı’nın istifaya davet etti. Bazı sosyal medya hesapları ise soruların hocaya ait olduğunu ve telif haklarını aldıktan sonra soruları çözdüklerini kaydetti. Şaibeler ile gündeme gelen KPSS’ye dair yetkili kurumlar tarafından ise henüz bir açıklama yapılmadı.

ÖSYM’den AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili ÖSYM sosyal medya hesabından açıklama yaptı. ÖSYM yayınladığı paylaşımında şu sözlere yer verdi: “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

https://twitter.com/osymbaskanligi/status/1554442453368946688?s=21&t=SZuHE7KrUeVuXqutj-3p9w

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)