Mersin Haber

Yargıtay’dan HDP’nin Kapatılma Davası İle İlgili Son Dakika Gelişmesi

Yargıtay’dan HDP’nin Kapatılma Davası İle İlgili Son Dakika Gelişmesi
Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatma davası sürerken Yargıtay Başsavcısından kritik bir talep geldi .

Yargıtay Başsavcısı, HDP’nin Hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesini talep etti.

Yargıtay Başsavcısı, HDP açılan kapatma davasıyla ilgili talepte bulundu. HaberTürk TV Ankara Temsilcisi Fevzi Çakır’ın edindiği bilgiye göre başsavcı, HDP’nin Hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesini talep etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz ay Anayasa Mahkemesi’ni daha fazla gecikmeye meydan bırakmadan kapatma kararı vermeye çağırdı. Bu çağrıyı MHP yöneticilerinden de Meclis’te dile getirenler oldu.

MHP’nin arka arkaya sürecin hızlandırılması çağrısı yapmasında siyasi partilere yapılacak Hazine yardımı da önemli bir etken durumunda. 2023 yılı bütçesi kapsamında yapılacak hazine yardımı ocak ayının 10’unda hesaplara yatırılmış olacak.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız bu durumu bütçe görüşmelerinde gündeme getirdi, davada Hazine yardımından yoksun bırakma ya da kapatma gibi bir karar çıkarsa 540 milyon TL’lik Hazine yardımı iadesinin nasıl olacağını sordu. Yıldız, “Bunu bir kasıtla falan söylemiyorum. Mahkeme öyle ya da böyle hukuka, akla, vicdani kanaatine göre bir an önce karar vermelidir” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)