Vatandaş Sıcak Havalardan Bezdi! Yaz Sıcaklarından Etkilenmemenin Püf Noktaları

Vatandaş Sıcak Havalardan Bezdi! Yaz Sıcaklarından Etkilenmemenin Püf Noktaları
Yayınlama: 18.07.2022

Yaz aylarının dayanılmaz haline gelen sıcak havalar beraberinde birçok sağlık problemlerini de getiriyor. Güneş çarpmasının yaygın olduğu yaz aylarında sıcaklardan etkilenmemenin püf noktalarını sizler için Uzman Diyetisyen Aslı Gül Tekin Kına’ya sorduk.

Hava şartlarının beslenmemizi de etkilediğini belirten Uzm. Dyt. Aslı Gül Tekin Kına, “Artan hava sıcaklıkları nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden günlerde cildimizi güneşten koruduğumuz gibi, beslenmemize dikkat ederek bedenimizi de korumalıyız” dedi.

 

Sıcakların etkisiyle artan terle birlikte su ve mineral kayıpları sonucunda vücut ısısında artış, bayılma hissi, baş dönmesi gibi sağlık problemleri görülebilir. Kına, “Bebek ve çocuklarda ise ishal artmakta, besinlerin bozulma riski arttığı için besin zehirlenmeleri de çok sık görülmektedir” diye konuştu.

 

Sıcak günlerde beslenmenin püf noktalarını anlatan Özel Ata Sağlık Hastanesi’nde görevli Uzm.Dyt. Aslı Gül Tekin Kına, “Her zaman söylediğimiz gibi besin çeşitliliği sağlanarak 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenilmelidir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde yapılmalı ve kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı. Kafein içeren çay kahve gibi içecekler yerine meyve suyu, süt veya ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Yemeklerde katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı, kızartma kavurma gibi yöntemler yerine haşlama, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Terleme ile artan mineral ve su kayıplarının önlenmesi, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi ve toksinlerin atılması için günde en az 2-2,5 lt. su içilmelidir” dedi.

 

RİSKLİ BESİNLER AÇIKTA BEKLETİLMEMELİ

 

Sıvı gereksinimini karşılamak için çay, kahve ve gazlı içecekler yerine ayran, meyve suyu veya ev yapımı limonatalar tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Kına, şunları söyledi, “Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alabilmesi için günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Şerbetli hamur tatlıları yerine, sütlü tatlılar, meyve tatlıları veya dondurma tercih edilmelidir. Besin zehirlenmelerini önleyebilmek için, açıkta satılan yiyeceklerden uzak durulmalı, çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, süt, balık, peynir vb.) açıkta bekletilmemeli, etler buzdolabında çözdürülmeli ve besinlerin hazırlanma-pişirme aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir. Son olarak sebze ve meyveler yenilmeden önce iyice yıkanmalı, el ve vücut temizliğine önem verilmelidir”

 

SIVI KAYBINA DİKKAT!

 

Kaybedilen sıvıyla birlikte mineral tuzlar veya elektrolitler, özellikle sodyum ve potasyum dengesinde bozukluklar oluşuyor. Kaybedilen suyun yerine konulmaması vücutta ciddi problemlere yol açabiliyor. Özellikle yaz aylarında fark etmeden gelişebilen, aşırı terleme ve yetersiz sıvı alımı ile görülebilen dehidrasyona çok dikkat edilmesi gerekiyor.