Twitter’in Yeni Rakibi Bluesky Geliyor! Jack Dorsey’den Twitter’a Rakip Yeni Sosyal Ağ!

Twitter’in Yeni Rakibi Bluesky Geliyor! Jack Dorsey’den Twitter’a Rakip Yeni Sosyal Ağ!
Yayınlama: 15.04.2023

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su olan Jack Dorsey, Bluesky ismini verdiği yeni bir sosyal medya platformu ile sahalara geri dönüyor.

Jack Dorsey’in Twitter rakibi platformu Bluesky, iOS için yayınlandı. Twitter’a oldukça benzer bir deneyim sunan platforma şimdilik sadece davetiye ile kaydolunabiliyor.

Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey’in sosyal ağ platformu Bluesky, kullanıma açıldı. iOS App Store’da resmî olarak yayınlanan uygulama, şu an yalnızca davetiye üye ile kabul ediyor.

Elon Musk’ın gelmesiyle birlikte Twitter’dan ayrılan isimlerden Jack Dorsey, Mayıs 2022’den beri kendi sosyal ağı üzerinde çalışıyor. Twitter’a benzerliğiyle dikkat çeken Bluesky, ilk olarak iPhone kullanıcılarına açıldı, herkes indirebiliyor ancak herkes üye olamıyor. Kullanıcıların yeni sosyal ağa katılmak için daha önce üye olan birinden davetiye alması gerekiyor.

BLUESKY DAVETLERİ

Bluesky platformuna katılmak isteyenlerin karşılaştığı en büyük engel; davet sistemi. Bluesky, şu anda sadece davet ile kullanılabilen bir platform olarak biliniyor. Daveti alabilmek için ise bir bekleme listesine girilmesi gerekiyor. Ancak bu liste oldukça uzun ve davet almak için uzun bir süre beklemek gerekebiliyor.

 

Davetiye kodu paylaşımı aynı Clubhouse zamanında olduğu gibi Bluesky davetlerinin bir ticaret aracı haline gelmesine yol açtı. Bazı kullanıcılar, kendilerine gelen davetleri başkalarına satmaya başladılar. Örneğin Etsy gibi platformlarda Bluesky daveti satan ilanlar görülebiliyor. Bu ilanlarda davet fiyatları 40 dolar civarında değişiyor.