Cuma, Eylül 22, 2023

Türkiye’de Ücretli Öğretmenler ‘Kadro’ Talep Ediyor

Türkiye’de bütün illerde ücretli öğretmenlik yapan eğitimciler, ‘Ücretli Öğretmenler Platformu’ çatısı altında birleşerek taleplerini dile getirmeye çalışıyor.

Uzun yıllardır ‘Ücretli öğretmenlik’ adı altında okullarda öğretmenlik yapan eğitimciler, hak ettikleri kadrolarının verilmesini bekliyorlar. Hiç bir sosyal hakkı olmadan ‘ücretli öğretmenlik’ adı altında çalıştıklarını belirten bazı eğitimciler şunları söylediler: “Öğretmenlik yeterliliğine sahip, 3 yıl ve üzeri hizmeti olan ücretli öğretmenlere daha önce dershane öğretmenlerine tanınan hakkın bir benzerinin tanınarak kadro verilmesini talep ediyoruz.”

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

 

Ücretli Öğretmenlerin durumuna ilişkin “Ücretli Öğretmenler Platformu” tarafından yazılı açıklamada, ‘’Ücretli öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından resmi olarak kabul edilmeyen öğretmen eksikliğini gidermek amacıyla gayri resmi süreklilik arz eden öğretmenlik vasfını taşıyanların ek ders ücreti karşılığında öğretmen olarak görevlendirilmesi esasına dayanan bir uygulamadır.

 

Bu şartlarda uzun yıllar 3-5-10-15-20-25 ücretli öğretmenlik adı altında mesleğini liyakatli bir şekilde yürüten arkadaşlarımız vardır.  Ücretli öğretmenlerin sigorta primleri çalıştıkları gün sayısı kadar prim yatırılmakta resmi tatil ve olağanüstü tatil gibi dönemlerde derse girmedikleri için o günlerin karşılığı olarak sigorta primi ve ücret ödenmemektedir.

 

“YILLARIN KANAYAN SORUNU OLDU”

 

Yıllardır eğitimin kanayan yarası haline gelmiş ve sorulara çözüm bulunmamıştır. Ücretli öğretmenlik yapan eğitimciler, “Ücretli öğretmenlerin sigorta primleri çalıştıkları gün sayısı kadar yatırılıyor. Resmi tatil ve olağanüstü tatil gibi dönemler de derslere giremediğimiz için o günlerin karşılığı olarak sigorta primi ve ücret ödenmiyor. Yıllardır eğitimin kanayan yarası haline gelen bu soruna ne yazık ki çözüm bulunmamıştır.

 

Ücretli öğretmenlerin yaşadığı sorunlara ışık tutup ülkemizdeki öğretmen ihtiyacını ve ücretli öğretmenlerin özlük hakları, bu konuda eğitim politikacılarının ve eğitimle ilgili yetkililere fikir verme açısından önem arz etmektedir.  Bu bağlamda;  Hiçbir sosyal hakkı olmadan ücretli öğretmenlik adı altında çalışan öğretmenlerimize olası kadro ihdasında;  talebimiz, Öğretmenlik yeterliliğe sahip;  üç yıl ve üzeri hizmeti olan ücretli öğretmenlere daha önce dershane öğretmenlerine tanınan hakkın bir benzerinin tanınarak kadroya alınmalarını talep ediyoruz’’ ifadeleri yer aldı.

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler