Mersin Haber

Türkiye Kart Nedir? Türkiye Kart Ne Zaman Çıkacak? İşte Detaylar…

Türkiye Kart Nedir? Türkiye Kart Ne Zaman Çıkacak? İşte Detaylar…
Yayınlama: 09.10.2022
A+
A-

Toplu taşımada yeni dönem çalışmaları devam ediyor. Türkiye Kart uygulaması ile yaşlı vatandaşların Türkiye’nin 81 ilinde ulaşım hizmetinden rahatça faydalanması amaçlanıyor. Yeni uygulama için çalışmalar devam ederken birçok kişi kartın hangi illerde geçerli olacağını, ne zaman çıkacağını araştırmaktadır. İşte Türkiye Kart hakkında merak edilen tüm detaylar…

Toplu taşımada büyük yenilik için geri sayım başladı. 65 yaş üstü vatandaşlara ‘Türkiye Kart’ geliyor. A Haber’de yer alan habere göre, çalışmalarda sona gelindi. Çıkarılacak ‘Türkiye Kart’ ile 65 yaş üstü vatandaşlar, Türkiye’nin her yerinde ücretsiz ulaşım haklarından faydalanabilecek.

TÜRKİYE KART NEDİR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen, yeni proje hakkındaki detayları paylaştı. Türkiye Kart için çalışmaların başladığını ifade eden Ayözen, uygulamanın farklı şehirlerde kullanılabilecek kart uygulaması olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE KART ÇIKTI MI, NE ZAMAN ÇIKACAK?

Karar Gazetesi’nin haberine göre Ayözen, tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Türkiye Kart için yazılım çalışmalarına başlandığı belirtildi. Farklı şehirlerde kullanılacak olan Türkiye Kart projesinin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağı ifade edildi.

 

Ayözen,yaşlı ve engelli vatandaşların sosyal ve ekonomik yaşamı katılımlarını sağlamak için PTT kart ile entegre bir uygulama üzerinde çalışıldığını ifade etti. Gerçekleştirilen bu uygulama ile birlikte refakatçi uygulamasını da hizmete alınacağını ifade eden Ayözen, Türkiye kart hizmetinin de bu uygulama içerisinde yer alacağını belirtti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte planlamalar yapıldığını dile getiren Ayözen, yaşlıların farklı şehirlerde başka karta ihtiyaç duymadan tek kart ile yolculuk yapmalarını sağlayacaklarını ifade etti. Ayözen, Türkiye Kart ile yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar için çalışmalar devam ederken Konya’nın pilot il olarak belirlendiğini söyledi.

 

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten tarafından yapılan bir açıklamada ise birçok belediye ile toplu taşımada Türkiye Kart kullanılması için anlaştıklarını belirtti. Gülten, İstanbul’da alınan bir kart ile yaşlıların Konya’da toplu taşıma araçlarına bile binebileceklerini söyledi.

 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)