Mersin Haber

Türkiye Barolar Birliği’nden Kızılay hakkında suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği, Kızılay yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu

Türkiye Barolar Birliği’nden Kızılay hakkında suç duyurusu
Yayınlama: 01.03.2023
Düzenleme: 01.03.2023 00:08
A+
A-

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Kızılay yetkilileri hakkında “güveni kötüye kullandıkları” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunduğunu sosyal medya hesabından duyuran TBB, yaptığı açıklamada “Cumhuriyet tarihinden önce de ulusumuza hizmet veren kıymetli bir kuruluş olan ve Dernekler Kanunu uyarınca kamu yararına çalışan dernek statüsünde faaliyetler yürüten Kızılay’ın başlıca görevi; doğal afet anında insan hayatını ve sağlığını korumak, açlık, yoksulluk ve yoksunlukla mücadele etmek için azami çaba göstermek, uhdesinde mevcut çadırları kendisine verilen görev ve yetki kapsamında afet bölgesine ulaştırmaktır” ifadelerine yer verdi.

‘İnsan hakları hukukuna aykırı’

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

Sözü edilen görevi ifa etmek ve yurttaşların barınma sorununu bir an önce çözümlemek için uhdesinde bulunan çadırları derhal bölgeye göndermek yerine kurdurduğu işletme üzerinden satışa çıkarmak, Kızılay yöneticileri açısından tabi oldukları kanunlar çerçevesinde ceza sorumluluğunu doğurmaktadır. Şüphelilerin açıklanan bu eylemi, ceza sorumluluğu yanında insancıl hukuka, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Hareketi temel ilkelerine, uluslararası insan hakları hukukuna da ayrıca ve açıkça aykırılık oluşturmaktadır.

Maraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın AHBAP’a çadır ve gıda sattığı ortaya çıkmış ve toplumda tepkiye yol açmıştı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)