Pazar, Ekim 1, 2023

Sinan Oğan 28 Mayıs’ta Kimi Destekleyecek? Hangi İttifaka Yeşil Işık Yaktı?

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından gözler Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a çevrildi. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 5.17 oy alan ve ikinci turda kimi destekleyeceği merak konusu olan Oğan, “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nu biz desteklersek, 8 milyon sandığa gitmeyen seçmen bir motivasyonla sandığa götürülürse bu mümkün” dedi.

 

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 5.17 oy alan Oğan’ın ikinci turda kimi destekleyeceği ise merak konusu. Oğan, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yeşil ışık yaktı.

Sinan Oğan, “2 gündür ciddi bir görüşme trafiği içerisindeyim. Bize imza verenlerle oy verenlerle görüşüyorum. Karar verdiğimizde bu Sinan Oğan’ın kararı olmayacak. Kararım 1-2 gün içerisinde netleşecek.” ifadelerini kullandı.

 

“KARARIM 1-2 GÜN İÇERİSİNDE NETLEŞECEK”

Ata İttifakı Genel Başkanlarıyla dün toplantı yaptık. 100’e yakın üyelerimizle toplantı yaptım, genel eğilimlerini aldım. 2 gündür ciddi bir görüşme trafiği içerisindeyim. Bize imza verenlerle oy verenlerle görüşüyorum. Karar verdiğimizde bu Sinan Oğan’ın kararı olmayacak. Kararım 1-2 gün içerisinde netleşecek. Bu karar tabanımızın önemli bir kısmını hareket ettirme imkanımız olacak.

 

“TEMEL ŞARTLARIMIZ KABUL EDİLDİKTEN SONRA HÜKÜMETİN İÇİNDE DE YER ALABİLİRİZ”

Temel şartlarımız kabul edildikten sonra, biz sigorta gibi hükümetin içinde de yer alabiliriz. Seçimi kaybeden Erdoğan, Sinan Oğan çekilseydi, yarım puanı da alarak seçilecekti. Terörle mücadele, sığınmacıların takvimle gönderilmesi, HDP ve HÜDA Par’ın kurulacak hükümette görev verilmemesi, bu süreçte dışarıda tutulması, Anayasa’nın ilk 4 maddesi ve 66. maddelerine asla dokunulmayacağına garanti verilmesi gibi taleplerin her iki tarafça kabul edileceğini düşünüyorum.

 

“BİZİM DESTEĞİMİZ KAZANAN TARAFI GÜÇLENDİRİR”

HDP, PKK ile arasına mesafe koyamayan bir uzantıdır. Silahlı terörlü olan PKK’nın siyasal uzantısı olarak görüyorum. Diğer türlüsü, terör örgütü olarak görüyorum anlamına gelir. Bir sonraki seçime hazırlıyoruz. Bizim desteğimiz kazanan tarafı güçlendirir. Bizde aktif genç bir taban var.”

 

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ile bir görüşme planımız yok. İstanbul Belediyesi’ne aday değilim. Sayın Kılıçdaroğlu seçmeninin de Sayın Erdoğan seçmeninin de ikinci tercihi Sinan Oğan’dır. Tabanımız bize şu yetkiyi verdi. Bu oy o anlama geliyor. Her ikisiyle de görüşün, temel şartlarımız noktasında anlaşma sağlanırsa yer alın, sağlanmazsa yer almayın.

 

Sandıklarda yüzde 2 oyumuzun çalındığı kanaatindeyiz. Bu seçimin kazananı Sinan Oğan, Türk milliyetçileri ve Atatürkçülerdir. Çok kaybedeni var. Meclis çoğunluğunu ‘artı HDP’ ile Millet İttifakı’nın alacağı kanaatindeydim. Ama o kadar kötü liste yaptılar ki…

 

“4 KÜSUR PUAN KAPATILMAYACAK BİR ORAN DEĞİL”

Kazanan aday belirleyeceksiniz. Kazanan adayı koyduğunuzda kazanır. Sarıgül’ü Erzincan’da koydunuz kazandı adam. Erzincan’da CHP mi kazandı, Sarıgül kazandı, çok net. Kemal Kılıçdaroğlu’nu biz desteklersek, 8 milyon sandığa gitmeyen seçmen bir motivasyonla sandığa götürülürse bu mümkün. 4 küsur puan kapatılmayacak bir oran değil. En kötü ne olur, AK Parti kazansa bile 50 küsurla falan kazanır. Millet İttifakı’nın kazanma olasılığı 49, Cumhur İttifakı’nın 51. Cumhur İttifakı kazansa da çok cüzi bir farkla kazanır.

 

Birileri bizi kurtarıcı olarak görmesin, biz öyle görmüyoruz. Kim kazanırsa kazansın güçlü bir hükümet çıkacağını düşünmüyoruz. 2-3 yıl sonra yapılacak yeni bir seçime hazırlanıyoruz.

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler