Mersin Haber

Silivri Kadıköy’de Karpuz Festivali Coşkusu Yaşandı

Silivri Kadıköy’de Karpuz Festivali Coşkusu Yaşandı
Yayınlama: 29.08.2023
Düzenleme: 29.08.2023 14:59
A+
A-

Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Kadıköy Karpuz Festivali, renkli yarışmalar ve dopdolu bir program eşliğinde gerçekleştirildi. Karpuz Yeme Yarışması ve En İyi Karpuz yarışmasına sahne olan festivalde konser veren ünlü Sanatçı Nalan, en güzel şarkılarıyla Silivrilileri coşturdu.

 

Tarım Kenti Silivri’de festival heyecanı hız kesmeden devam ediyor. Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Kadıköy Karpuz Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Kadıköy Meydanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleşen festival kapsamında; hiçbir sulama yapılmadan, Kadıköy’ün benzersiz iklim özellikleriyle yetişen Kadıköy Karpuzu için En İyi Karpuz Yarışması düzenlendi. Jüri üyeliğini; İlçe Tarım Müdürlüğü ziraat mühendisleri Kemal Yılmaz, Koçali Kayabaş ve Silivri Belediyesi Yüksek Ziraat Mühendisi Aslı Uçman’ın yaptığı yarışmaya 26 üretici katıldı. Yarışmada birinci olan Gürkan Yalın tam altın, ikinci Murat Küsmez yarım altın, üçüncü Fırat Çağlayan ise çeyrek altın ile ödüllendirildi. Çocukların katıldığı Karpuz Yeme Yarışması’nda ise birinci olan Abdurrahman Kırk 1.500 TL’lik kırtasiye çeki, ikinci Ayaz Arslan 1.000 TL’lik kırtasiye çeki, üçüncü Osman Karakoç 750 TL’lik hediye çeki almaya hak kazandı. Festivalin sahne programlarında Yeni Nesil Halk Oyunları ekibinin gösterisi büyük beğeni toplarken, ünlü Sanatçı Nalan en güzel şarkılarıyla Silivrililere coşku dolu bir gece yaşattı.

729a0d00 f052 49b1 a651 565291b1fded Kadıköy Karpuz Festivali

YENİÇİFTLİK: “BAŞKANIMIZ KİMSEYİ AYIRMADAN HERKESE DESTEK OLUYOR”

Festivalde konuşma yapan Kadıköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Yeniçiftlik, “Belediye Başkanımız çiftçilerimize saman, gübre, tohumluk arpa, mısır silajı ve ayçiçek tohumu gibi birçok destek veriyor. Başkanımız kimseyi ayırmadan herkese destek oluyor. Ben de kendisini bugüne kadar hep destekledim ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğim.” dedi.

 

YILMAZ: “AĞUSTOS AYI TÜRK MİLLETİ İÇİN ZAFER AYI MAHİYETİNDEDİR”

Festivalde bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Kıymetli hemşehrilerim, ağustos ayı şanlı bir maziye sahip olan necip milletimizin yeniden şahlanışına, bağımsızlık destanlarına, yeni fetihlerine şahitlik eden olaylarla doludur. Türklerin Anadolu’yu yurt edindiği Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde gerçekleşmiştir. Yine 11 Ağustos 1473’te Otlukbeli Muharebesi, 23 Ağustos 1515’te Çaldıran Savaşı, 24 Ağustos 1516’da Mercidabık Muharebesi, 29 Ağustos 1526’da Mohaç Meydan Muharebesi, 23 Ağustos 1921’de Sakarya Meydan Muharebesi ve 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz zaferi yaşanmıştır. Sayısız kahramanlık ve fedakârlıklarla dolu 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi de aziz milletimizin varoluş mücadelesinin tescillendiği destansı bir gündür. Bu yüzdendir ki ağustos ayı Türk Milleti için zafer ayı mahiyetindedir. Millet olarak bu günleri büyük bir gurur ve heyecanla idrak etmekten kıvanç duyuyoruz. 101 yıl önce Dumlupınar’da sonuçlanan Büyük Zafer’in yıl dönümünü iftiharla kutluyoruz. Malazgirt’ten Dumlupınar’a, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, canları ve kanları pahasına bizlere bu toprakları emanet eden tüm devlet büyüklerimizi ve şanlı bayrağımıza rengini veren kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Nice bedeller ödeyerek atalarımızdan yadigâr kalan bu topraklara sahip çıkmak, hak ettiği değeri vermek boynumuzun borcudur. Vatan, millet, ezan ve bayrak için bir an bile düşünmeden, gözlerini dahi kırpmadan canlarını feda eden yüzbinlerce şehidimizin aziz hatıralarını ve Cumhuriyetimizin kazanımlarını daima ön planda tutmak en temel vazifemizdir.”  ifadelerini kullandı.

 

eb121ed4 518f 45d1 b600 a08b7c3a861c Kadıköy Karpuz Festivali

SGK’nın Bilinmeyen Devlet Desteklerini Öğrenince Hemen Başvuracaksınız! Ödemeler PTT Aracılığıyla Yapılacak!

“ÜRETİM BU TOPRAKLARIN OLMAZSA OLMAZIDIR”

Silivri’de yapılan hizmetlerle ilgili bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Göreve geldiğimiz günden beri bütüncül bir hizmet anlayışıyla hareket ediyor, ilçemizin dört bir yanına eserler kazandırıyoruz. Eserlerimizin vaatlerimizin çok ötesine geçtiği 4,5 yılda çok sayıda hizmeti ve eserleri sizlerle buluşturmanın haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 7’den 70’e sosyal yardım desteklerimizle, spor merkezlerimizle, sağlık merkezlerimizle, park ve yeşil alanlarımızla, eğitim ve öğretim alanlarında hayata geçirdiklerimizle, kamu hizmet binalarımızla, ilçemizin kendine has gelenek ve göreneklerini yaşatmamızla bahtiyar olurken, yakında açılışlarını gerçekleştireceğimiz yeni eserleri sizlerin istifadesine sunmanın da heyecanını taşıyoruz. Silivri’mizin ve Silivri’de yetişen ürünlerin tanıtımına büyük katkı sağlayan festivallerimizi büyük bir coşku ile gerçekleştiriyoruz. 60. Yoğurt Festivalimizi, 13. Ortaköy Börek Festivalimizi, 11. Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivalimizi, 39. Değirmenköy Domates Festivalimizi düzenledik. Bugün de İstanbul’un hatta Türkiye’nin en lezzetli karpuzunun yetiştiği Kadıköy’ümüzün karpuz festivalini yapıyoruz. Bu organizasyonlar bizim için eğlenceden çok öte anlamlar ifade etmektedir. Üretim bu toprakların olmazsa olmazıdır. Stratejik bir değere sahip olan tarımsal SGK’nın Bilinmeyen Devlet Desteklerini Öğrenince Hemen Başvuracaksınız! Ödemeler PTT Aracılığıyla Yapılacak!üretimin sürdürülebilir hale gelmesi de çiftçilerimizin desteklenmesi ile mümkündür. Ve bu desteklerin, üretim odaklı, adaletli ve sürdürülebilir bir modelleme ile artarak devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyor, Silivri Belediyesi olarak İstanbul’un en verimli topraklarına alın terini döken çiftçilerimize birçok alanda destekler veriyoruz. 4000 dönüm belediye arazimizde zirai faaliyette bulunarak elde ettiğimiz ürünleri üreticilerimizle paylaşıyoruz. ‘Silivri için üretiyor,  Bu ortamı varlıklarıyla şereflendiren tüm hemşehrilerime iyi eğlenceler diliyor, herkese saygılarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun, Cenab-ı Allah’a emanet olun.” diye konuştu.

 

9042621c c6c3 4937 a8b3 c5b1809d027a Kadıköy Karpuz Festivali

TOĞAN: “ÖVÜNEBİLECEĞİMİZ BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ VAR”

Festivalin son konuşmasını yapan Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, “Kadıköy’e geldiğimizde çalışkan ve üretken gören insanlar gördük. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti. Sizler Kadıköy Karpuzunu İstanbul’da bir marka haline getirmeyi başardınız. Bu ürünleri yetiştiren eli nasırlı çiftçilerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Silivri’de belediyemizin ve hükümetimizin gerçekleştirdiği bir hizmet silsilesi var. Ben sayamıyorum eminim sizler de sayamıyorsunuzdur. Bu hizmetleri de hayatımızın her alanında hissediyoruz. Övünebileceğimiz bir belediyemiz ve Belediye Başkanımız var. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem Silivri hem de Kadıköy hizmetlere doyacak. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, TFF 1. Amatör lige yükselen Kadıköyspor’u tebrik ederek Kulüp Başkanı Oktay Erdem, yönetim kurulu ve futbolcularına plaket takdim etti. Kulüp Başkanı Oktay Erdem ise kulübe olan destekleri için Başkan Yılmaz’a forma takdiminde bulundu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!