Mersin Haber

Şilan Ekinci Çelik Yazdı: 365. Gününde, Unutulan 365 Gün!

Şilan Ekinci Çelik Yazdı: 365. Gününde, Unutulan 365 Gün!
Yayınlama: 06.02.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin Odak Haber yazarlarımızdan Sosyolog Şilan Ekinci Çelik 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilde yaşanan deprem felaketi ile ilgili ”365.gününde, Unutulan 365 gün!” başlığıyla yazı yayımladı.

 

Bugüne dair söylenecek çok sözümüz ve acılarımız var.Asrın felaketi olarak   yaşanan bu felaketi unuttuk! Unuttuk diyorum çünkü 365 günde  değişim olmadı. Peki ya bizler aktif vatandaş olarak buradaki insanlar için göstermiş olduğumuz Dayanışmayı ne kadar sürdürülebilir kıldık? Elbette imkanlarımız el verdiğince ilk zamanlar herkes  koşturdu peki ya sonrasında?  Bizler halkız ve gücümüz sınırlı elbette ama mücadelemizle afetin yarattığı olumsuz durumlardan sorumlu yetkililerden ne kadar hesap sorduk?

 

Depremde oluşan hasarların kader olmadığını biliyor, doğa olaylarını afete dönüştüren süreçlerin değiştirilmesi gerektiğini gerçekten ne kadar haykırabildik?

 

Bu yalnızca aktif vatandaş olarak bizlerin belki de yapması gereken bir kaç şeyde yalnızca birisi. Bizler unuttuk! İçişleri bakanının biz İstanbul depremine hazırlıklıydık diyip yeterli arama kurtarma çalışması yapmadığını unuttuk.Milyonlarca insanın karda kışta geçici barınma alanlarında yaşamaya çalıştığını, bugün hala yüz binlerce çocuğun eğitime erişimediğini, insanların 21 metre karelik  alanda hayat sürmeye çalıştığını unuttuk!

 

Yıkılan evlerin kalan taksidini ödemeye devam eden yurttaşlarımız, konteynerlara takılan elektrik sayaçlarını unuttuk komşusu açken tok yatan bizden değildir sözüyle büyümüş bir nesil olarak  parti devleti haline gelen ülkemizin devlet büyüğünün “Bana oy verirsen sana hizmet  getiririm çaresizliği ile başbaşa bırakıldığını göz ardı ettik.

 

Dile getirmem gereken bir kaç şey daha var kayıp çocuklar, asbest, yaşlılar, engelliler, hiçbir özel alanı olmayan yaşam alanları, deprem bölgelerinde yaşanan istismarlar unuttuk, deprem paralarının nereye ne şekilde harcadığını bilmediğimizi bizlere hesap verilmediğini unuttuk.Deprem bölgelerinde artan kadına şiddeti, sağlıksız ortamları, temiz suya erişimi unuttuk. AKP-MHP oyları ile reddedilen kayıp çocuk araştırma önergesinin reddi, 2018 seçiminde AKP hükümetinin oylarıyla, imar affı rant uğruna elleri kanlı  belediyelerin, mütehatilerin yargılanmadığı adaletsiz yargı sistemi!

Bugün  deprem bölgesindeki insanların en acilinden   en temel hakları için gereğinin artık yapılmasına ihtiyacımız var.

 

Depremde yaşamını yitirenlerin  sevenlerine ve ülkemize  başsağlığı diliyorum.Sabırlar diliyorum. Aynı acıların tekrar yaşanmaması için mücadelemizin, dayanışmamızın  artması umuduyla.

 

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.