Mersin Haber

Sigaraya Toplu Zam Mı Geliyor! JTI Türkiye’den Sigara Zammı Açıklaması!

Sigaraya Toplu Zam Mı Geliyor! JTI Türkiye’den Sigara Zammı Açıklaması!
Yayınlama: 28.05.2023
A+
A-

Sigaraya zam geleceği beklentisiyle firmaların sigara satışlarını durdurduğu ya da azalttığı yönündeki iddialar gündem oldu.

Son dönemde sigara zamlarının daha sık yapıldığı gözlemleniyor. Önceden yılda en fazla 2 defa zam yapılırken şimdi bu sayı 5-6’ya çıkmış durumda. Önümüzdeki Temmuz ayında yapılması planlanan sigara zammı da öne alındı ve 10 TL zam geleceği iddia ediliyor.

Bununla birlikte, Merkez Bankası’nın cari açığı da sürekli yükseliyor. Son 4 ay içinde yaklaşık 378 milyar dolar olan cari açık, önümüzdeki 1 yıl içinde ödenmesi gereken 203 milyar dolarlık dış borç miktarıyla karşılaştırıldığında endişe verici bir durum arz ediyor. Döviz rezervlerindeki eksiklik ve dolar kurunun artmasıyla birlikte cari açığın daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

JTI Türkiye Genel Müdürü Conrad Politt, iddialara ilişkin, “Bizim açımızdan fiyat artışı beklentisi ya da başka bir saikten kaynaklanan olağan dışı bir durum söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

‘BİR AN ÖNCE SONA ERMESİNİ İSTİYORUZ’

Politt, sigara ürünlerine zam geleceği beklentisiyle firmaların sigara satışlarını durdurduğu ya da azalttığı yönündeki iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

JTI Türkiye’nin üretimden tedarike bütün süreçlerinin normal seyrinde devam ettiğini aktaran Politt, “Bizim açımızdan fiyat artışı beklentisi ya da başka bir saikten kaynaklanan olağan dışı bir durum söz konusu değildir. Nereden kaynaklandığını anlamlandırmakta zorluk çektiğimiz bu spekülasyonun, piyasa paydaşlarının sağduyulu tavrıyla bir an önce sona ermesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AYBAŞ: 5 HAZİRANDA ZAM GELEBİLİR

Sigara sektörü temsilcileri ise tedarik konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını ve üreticilerin bandrol eksikliği bahanesiyle sınırlı sayıda sigara verdiklerini iddia ediyor. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, 5 Haziran tarihinde sigaraya zam olasılığından bahsedildiğini ve zam miktarının 10 TL’yi bulabileceğini ifade etti. Ancak tepkilerin yoğun olması nedeniyle zam miktarının düşük olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Aybaş, 3 TL ile 5 TL arasında bir zam olabileceğini belirtti. 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!