Şekere bir zam daha: TÜRKŞEKER zamma ‘güncelleme’ dedi

Şekere bir zam daha: TÜRKŞEKER zamma ‘güncelleme’ dedi
Yayınlama: 31.03.2022

Türkiye’de artan döviz kuru ve Rusya-Ukrayna savaşından dolayı gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Akaryakıt, ayçiçek yağından sonra şekere gelen zamlar durmuyor. Türkşeker, yaptığı açıklamasında şekere gelen yeni zammı güncelleme diyerek duyurdu.

Türkşeker’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Raf Fiyat Garanti (RFG) Sistemi kapsamında vatandaşlarımızın uygun fiyatla paketli kristal toz ve küp şekere ulaşmasını sağlayan Türkşeker, artan maliyetleri dikkate alarak şeker fiyatında güncelleme yapmıştır.

Bu kapsamda şekerin kilogram fiyatı 31.03.2022 tarihi itibari ile KDV dahil 7,80 lira olarak belirlenmiştir.

Ayrıca imalatçı firmalarımıza destek olmak için kapasite raporu, fiili kullanım durumu gibi kriterler dikkate alınarak imalatçılarımıza yeniden şeker arzına başlanmıştır. Bu çerçevede 50 kilogramlık şekerin çuval fiyatı ise KDV dahil 550 lira olarak güncellenmiştir.”

 

1 Ayda şekere yüzde 56 zam geldi

Türk Şeker 4 Mart 2022 tarihinde şeker fiyatlarına yüzde 20 zam yapmıştı. Bu zam çok eleştirilirken Türk Şeker bugün de mart ayının ikinci zammını yüzde 31 olarak yaptı.

Böylece Türk Şeker bir ayda yaptığı iki ayrı zam ile şeker fiyatlarına toplamda yüzde 51 zam yapılmış oldu.

Ancak 14 Şubat 2022’de Türk Şeker fiyatı baz alınırsa mart ayında bir kilo şekerin fiyatı 6 lira 59 kuruştan, 10 lira 28 kuruşa çıkmış olur.

Bu da yaklaşık yüzde 56 zam demektir.

turkseker.jpg