Mersin Haber

Sedat Peker Ev Hapsinde Mi? Neden Paylaşım Yapmıyor? Son Durumu Nedir?

Sedat Peker Ev Hapsinde Mi? Neden Paylaşım Yapmıyor? Son Durumu Nedir?
Yayınlama: 12.10.2022
Düzenleme: 12.10.2022 19:06
A+
A-

Bir süredir sosyal medyada paylaşım yapamayan Sedat Peker’in evden çıkışına izin verilmediği iddia edildi. Sedat Peker’in 150 kişilik ekip tarafından korunduğu da belirtilirken geçen ay sadece bir kez evden çıkabildiği ifade edildi.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ‘güvenlik’ gerekçesiyle sosyal medya paylaşımlarına izin vermediği organize suç örgütü lideri olmak suçundan hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’le ilgili Halk TV muhabiri Seyhan Avşar, Peker’e yakın kaynaklardan ulaştığı bilgileri paylaştı. Peker’in seçim döneminde videolar paylaşmak konusunda kararlı olduğuna dair bilgiler geldiğini söyleyen Avşar, ‘Kayda Geçsin’ programında şunları söyledi:

 

“Hepimizin bildiği gibi Sedat Peker’in üzerinde dijital tecrit var. Sedat Peker’e hukuki olarak verilen bir ev hapsi kararı yok ama evden çıkışı bile yasak. Peker’in çocukları sadece okula gidebiliyor. Geçen ay içerisinde sadece 1 kez dışarı çıkabilmiş. Arap Emirlikleri’nin 150 kişilik bir ekibi Peker’i koruyor ve aile içerisinden güvendiği 2 koruması var. 150 korumayla dışarı çıkmak bir işkence haline gelmiş durumda. Evden nadir çıktığı durumlarda sinyaller kesiliyor. Telefon trafiği ve sosyal medya paylaşımları ise hiç olmuyor.

 

“GERGİNLİKLER İADE EDİLİEBİLİR İDDİASINI DOĞURUYOR”

Sedat Peker kanadında gerginlikler de var. Bunlardan bir tanesi Araplar ile ABD ilişkisindeki bozulma. İkinci durum ise Araplar ile Türkiye arasındaki ilişkinin son dönemlerde ılımanlaşmaya başlaması. Bu da Peker’in her an ‘Türkiye’ye iade edilebilir’ gündemini doğuruyor.

 

Bu yüzden Peker cephesini kaygılandırıyor. Peker’in herhangi bir pasaportu olmadığı için resmi olarak sığınma talebinde de bulunamıyor. Peker, sonucu ne olursa olsun susmayacağım ve konuşacağım dediği açıklamalar var. Peker’e yakın kaynaklar, Peker’in canıyla ilgili kaygısının olmadığı, sadece eşi ve çocukları için bir güvenlik kaygısı yaşadığını söylüyorlar.

 

Yakın kaynaklar, tüm hazırlıklarının tamam olduğunu, seçim sürecinde videoların yayınlanacağını, Peker’de video bekleyenlerin bundan tereddüt etmeyeceği mesajını veriyorlar.”

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)