Perşembe, Eylül 28, 2023

Saadet ve Gelecek Ortak Adayını Açıkladı: Serap Yazıcı Özbudun Kimdir?

Türkiye’de Siyasi Partilerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) meclis başkanlığı süreci başlıyor. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden sonra Milletvekillerinin yemin töreninde Meclis’in en yaşlı üyesi olan Devlet Bahçeli, geçici başkanlık görevini üstlenmişti.

 

TBMM Genel Kurulu, 7 Haziran’da geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli Başkanlığı’nda toplandı. Milletvekilleri Gizli oylama ile yeni Meclis başkanı seçiminin ilk turu yapılacak. Bu kapsamda Meclis’teki gruplar Meclis Başkan adaylarını belirledi. Saadet Partisi ve Gelecek Partisi TBMM Başkan adaylığı için ortak adayda anlaştı. Saadet Partisi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Prof. Dr. Serap Yazıcı Özbudun’un ortak aday olmasına karar verildiği belirtildi.

PARTİLERİN MECLİS BAŞKANI ADAYLARI BELLİ OLUYOR 

AK Parti ve MHP Numan Kurtulmuş’u, CHP Tekin Bingöl’ü, İyi Parti Cihan Paçacı’yı, DEVA Partisi Mustafa Yeneroğlu’nu aday gösterirken Saadet ve Gelecek Partisi ortak bir isimde karar kıldı. Öte yandan Yeşil Sol Parti (YSP), TBMM Başkanlığı için Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’u aday gösterdi. Türkiye İşçi Partisi (TİP), ise 28’inci Dönem Meclis Başkanlığı için cezaevindeki Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ı aday gösterdi.

DAVUTOĞLU: SAADET PARTİLİ KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM 

Saadet ve Gelecek Partisinin ortak adayı olan Serap Yazıcı Özbudun’un Meclis Başkanlığı adaylığı ile ilgili açıklamada bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: ‘’Adayımıza destek vererek bizlere güç katan başta Sayın Temel Karamollaoğlu olmak üzere tüm Saadet Partili kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Adayımız, Türk kadınının güçlü temsilcilerinden, Anayasa Hukukçusu Sayın Serap Özbudun’un TBMM Başkanlığı’na çok yakışacağına inanıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU: ORTAK ADAYIMIZ SERAP YAZICI ÖZBUDUN 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise şu paylaşımı yaptı: ‘’Saadet Partimiz ile Gelecek Partisi’nin ortak TBMM Başkan Adayı Prof. Dr. Serap Yazıcı Özbudun Hanımefendi olmuştur. Vardığımız bu mutabakatın ve yarın gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM başkanlık seçimlerinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, değerli arkadaşımıza başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu.

 

PROF. DR. SERAP YAZICI ÖZBUDUN KİMDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

Serap Yazıcı Özbudun, 1962 yılında Ankara’da doğdu. Türk Anayasa Hukuku profesörü. Türkiye Cumhuriyeti 28. dönem Antalya milletvekili.

On üç yaşında, ailesiyle birlikte geçirdiği ve annesinin hayatını kaybettiği trafik kazasında, görme yetisini kaybetti.

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü ve 1984 yılında lisans derecesi ile mezun oldu. 1991-1992 tarihleri arasında, İngiliz Hükûmetinden kazandığı bursla, Bristol Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde “Otoriter Sistemlerden Demokrasiye Geçiş” konulu bir programa katıldı ve doktora tezi üzerine çalışmalarda bulundu.

 

1995 yılında yüksek lisansını tamamlayan Yazıcı, Hukuk Doktoru unvanını aldı. 2009’da, “Demokratikleşme Sürecinde Türkiye” ve “Yeni Bir Anayasa Hazırlığı ve Türkiye: Seçkincilikten Toplum Sözleşmesine” başlıklı çalışmalarıyla profesörlüğe atandı.

Yazıcı, 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne 2012 yılına kadar Anayasa hukuku profesörü olarak görev aldı. Kapatılana değin İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen Gelecek Partisi 1. Olağan Kongresi’nde Gelecek Partisi’ne katıldı. Yazıcı daha sonra açıklanan başkanlık kurulunda İnsan Hakları Başkanı olarak görev aldı.

 

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler