Piyasalar Hareketleniyor! Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’dan Dolar, Gram Altın ve Petrol Fiyatları Tahmini

Piyasalar Hareketleniyor! Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’dan Dolar, Gram Altın ve Petrol Fiyatları Tahmini
Yayınlama: 29.05.2022
Düzenleme: 30.05.2022 00:51

Bir süredir sabit duran döviz piyasası tekrar hareketlenmeye başladı. Döviz kuruyla ilgili açıklamaları merakla beklenen Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, kurda yaşanan hareketliliği değerlendirdi. Tuna Kaya müdahaleler olsa bile yükselişlerin devam edeceğini dile getirdi. Dolarda kontrolsüz bir sürece girildiğini belirten Kaya, yeni seviyeyi paylaştı.

 

Geçtiğimiz haftalarda gram altının 2023 yılında 3 bin liralara kadar yükseleceğini işaret eden Tuna Kaya’dan yeni açıklamalar geldi. Gram altın bütün direnç seviyelerini kırarken, dolar ise 17 TL seviyelerini test etmeye başladı.

Altın ve dolar alanlar iflasa hazır olun! İslam Memiş “Heyecan bitti” dedi kahreden haberi verdi… Dibin dibi göründü

Piyasalarda yaşanan hareketlilik yatırımcıyı da heyecanlandırmaya başladı. Peki, bu yükselişler devam edecek mi? Hükümet piyasaya müdahale gelecek mi? Piyasa Uzmanı Tuna Kaya Youtube kanalından tüm bu soruların cevabını verdi.

DOLAR KONTROL EDİLEMİYOR

DOLAR KONTROL EDİLEMİYOR

Youtube kanalından açıklamalarda bulunan Tuna Kaya, dolar ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kaya: “Dolar 16 kritik eşiğini yukarı doğru aştı. İlk bölge 16,50 seviyesi. Diğer seviye ise 17,17 seviyesi. Bu seviye aşıldıktan sonra dolar kuru kontrolünü kaybeder. Kurda şok yükseliş devam ederse Merkez Bankası’nın yurt dışı seviyeleri 10 milyar dolar seviyesine yaklaşmış durumda. Artık kur üzerindeki kontrol gücü azaldı. Bu yönüyle enflasyon endeksli tahvil ya da Süper Bono benzeri bir yapı ortaya çıkartılabilir. Bu duruma bankalar karşı ve yüksek bir faiz varsa bankaları olumsuz etkileyecektir. Bu yapılırsa seçim erken olabilir. Erken seçim olursa bu piyasaya sürülmez ama enflasyonun altında bir tahvil ortaya atılabilir. Yüksek faiz bir bono ortaya atılmazsa ciddi gevşeme görmemiz çok çok zor. 17,17 seviyesi kritik bir nokta. Bu seviyenin aşılmasıyla kurda şok yükselişler görülecek. Bu durdurulamazsa 20 TL seviyesini görebiliriz’’ ifadelerini kullandı.

euro dolar

GRAM ALTIN YÜKSELİYOR

Yaz aylarının başlamasıyla evlilik sezonu da hız kazandı. Altına talebin yükseldiği bir düğün sezonunda en çok merak edilen konuların başında altın bulunuyor. Tuna Kaya gram altın ile ilgili uyarıları şöyle: “Gram altın, Dolar/TL yükselişinden dolayı yükselişine devam ediyor. Yukarı yönlü sertleşme devam edecek. 988 diren bölgesi aşılırsa 1022 seviyesini göreceğiz. Ons altın tarafında bir yükseliş görmüştük dolar endeksi yükselince ons altını etkiledi. Ons altında sarkmalar oldu. Ons altında geri çekilme görebiliriz. FED’in Temmuz ayı faiz kararından sonra ons altında gerileme görülebilir. Gram gümüşün destek seviyesi 11 ilk hedef 12 lira’’ şeklinde konuştu.

Piyasalar Hareketleniyor! Piyasa Uzmanı Tuna Kaya'dan Dolar, Gram Altın ve Petrol Fiyatları Tahmini Gündem

PETROL FİYATLARI DAHA DA YÜKSELECEK

Son günlerde akaryakıta ardı ardına gelen zamlardan sonra petrol fiyatlaarı merak edilmeye başlandı. Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, petrol fiyatları ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Dış piyasalara baktığımızda ise dolar endeksinde bir düşüş yaşandı. Dolar endeksi 101 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak dolar endeksinde yeniden yükseliş oldu. Bu da ons altın ve ons gümüşü baskılıyor. ABD 10 Yıllık Tahvil getirilerinde de düşüş var. Korku endeksi ise yeniden 30 seviyesinin üzerinde. Petrol fiyatlarında da yukarı yönlü hareket devam ediyor. Yaz aylarında petrole olan talep artacak. Rusya’ya yapılan enerji ambargosundan dolayı da petrol fiyatları daha da yükselecek’’ diye belirtti.

Piyasalar Hareketleniyor! Piyasa Uzmanı Tuna Kaya'dan Dolar, Gram Altın ve Petrol Fiyatları Tahmini Gündem