Mersin Haber

ÖTV İndirim Var MI? İlk Arabasını Alana ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli?

ÖTV İndirim Var MI? İlk Arabasını Alana ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli?
Yayınlama: 13.10.2022
Düzenleme: 01.12.2023 19:46
A+
A-

Araba fiyatlarında düşüş olmamasından dolayı artık ÖTV indirimi var mı yok mu diye araştırılmaya başlandı. Gelen zam haberlerinden sonra kiralar, ev fiyatları ve araba fiyatları üzerine dikkatler çevrildi. Belirli koşullara dayanarak ÖTV indirimi yapılacağı iddiaları var.

İlk araba olması veya alınan arabanın beş yıl içerisinde satılmaması koşulu ile ÖTV indirimi yapılacağı konuşuluyor. Artan araba fiyatlarının ardından ÖTV indirimi veya muafiyeti olacağına dair iddialar gündeme gelmeye başladı.

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Gündemde olan ilk otomobili beş yıl boyunca satılmama koşulu ile ÖTV indirimi yapılacağı hususunda birçok iddia gündemde. Ancak buna karşın resmi bir açıklama veya resmi bir şekilde başlatılan bir uygulama yok.

Konu ile ilgili CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu birtakım açıklamalarda bulunmuştu. Kendi yapacakları planlardan bahseden Kılıçdaroğlu ilk otomobili alan kişiler için ÖTV indirimi yapacaklarını ve sıfır araç alımlarında ÖTV’nin yalnızca lüks araçlar için uygulanacağını iktidara geldikten sonra yapacağını ifade etmişti. Bu kapsamda yerli olan otomobillerin daha düşük vergi oranıyla verileceği konuşulmaktaydı. Ancak şuan için resmi makamlardan böyle bir açıklama gelmedi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)