Öğretmenlere Müjdeli Haber! Seçim Öncesi Ödeme Emri Geldi!

Öğretmenlere Müjdeli Haber! Seçim Öncesi Ödeme Emri Geldi!
Yayınlama: 13.05.2023
Düzenleme: 13.05.2023 01:25

Türkiye 14 Mayıs Pazar Günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine kilitlenmişken binlerce insanı sevindirecek müjdeli haber geldi.  Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 Şubat’ta Türkiye’yi yasa boğan deprem bölgesinde dezavantajlı hale gelen öğretmenler için 6 aylık ödeme emri verildi.

 

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli deprem sonrası dezavantajlı duruma düşen bölgede öğretmenlik yapan onlarca genç için 3.000 TL aylık ödenme kararı alındı. Alınan bu karar depremin yaşandığı 6 Şubat tarihinden başlayarak 6 Ağustos tarihine kadar geçerli olacak. 6 aylık ödeme dönemi boyunca deprem bölgesinde görevli olan tüm kamu görevlileri maşa ek 3.000 TL ödeme alacak.

RESMİ GAZETEDE PAYLAŞILDI

 

Binlerce insana rahat nefes aldıracak karar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre toplam 3 bin 31 Lira kamu çalışanlarına dolayısıyla da öğretmenlere ek ödeme yapılacak. Alınan karar şu şekilde: “Deprem bölgesinde kamu görevlilerimize 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 6 aylık süre boyunca aylık 2.059,99 TL tazminat ve 972 TL fazla çalışma ücreti ödenecek. Toplamda 3.031,99 TL ödeme hesaba geçecek’’ ifadeleri kullanıldı.

MERAKLA BEKLENEN İLK ÖDEME HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

Resmi Gazete ’de paylaşılan ek ödeme müjdesi öğretmenler için duyuruldu. 6 aylık dönem boyunca alınabilecek ödemeler için önemli bir detaya da yer verildi. Alınan karar bugün yayınlanmış olsa dahi geçmişte deprem dönemini de kapsayacak şekilde düşünüldü. Ödemeler mayıs ayı itibarıyla başlıyor olsa dahi kararın hükmü 6 Şubat tarihinden itibaren 6 aylık süre boyunca geçerli olacak. Deprem bölgesinde çalışan öğretmenlerin ve kamu görevlilerinin maaşlarına eklenecek tazminat tutarı ve fazla çalışma mesaisi ödemeleri Mayıs ayından itibaren başlıyor.