Mersin Haber

Mersin’de Yaşayanlar Hesabınızı Kontrol Edin! 4.336 TL Hesabınıza Yatırılmış Olabilir..

Mersin’de Yaşayanlar Hesabınızı Kontrol Edin! 4.336 TL Hesabınıza Yatırılmış Olabilir..
Yayınlama: 15.06.2023
A+
A-

Haziran ayına ait maaş ödemeleri ile ilgili araştırmalar devam ederken devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen maddi destek tutarları hesaplara yatırılmaya başlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise evde bakım maaşı ile ilgili olarak detayları aktararak ödemenin yapıldığı tüm illeri tek tek sıraladı. Evde bakım maaşı, evdeki kişilerin gelir durumuna göre yapılan bir destektir. Mersin’de yaşayan yurttaşlar, E-devlet üzerinden hesaplarınızı kontrol etmeyi unutmayın…

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakım, yaşlı, engelli kişilerin bakımı için verilen 4.337 TL paraların yatırıldığı müjdesi verildi. Destek ödemeleri birçok başlık altında yer alırken bakanlık evde bakım maaşlarının her ayın 15 – 30’u arasında hesaplarda olacağı bilgisini verdi.

 

Mersin’de yaşayan vatandaşlar, E devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak arama butonundan ”Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama” yazarak karşınıza çıkan ekrandan sorgulama yapabilirsiniz.

 

SMS İLE MAAŞ SORGULAMA

Evde bakım maaşlarını bekleyenler e devletin yanı sıra cep telefonlarından kısa mesaj ile sorgulama yapabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla cep telefonlarından BAKIYE yazarak 4747’e SMS göndermek yeterli olur. Sosyal Hizmetler ve destek ödemeleri kapsamında seçim öncesi yapılan duyurularla birlikte 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için evde bakım maaşı 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıktı.

 

BAŞVURU DETAYLARI

Bakım ödemelerinin yanı sıra yaşlı kişinin kendine maaş verilmesi de hesaplarda yerini alıyor. Bunun için gerekli bazı şartlara uygunluk kontrol edilirken geliri olmayan ve bir işte çalışmayanlar 65 yaş aylığına sahip olur. Evde yaşayan kişilerin gelirinin 5.670 TL’nin altına düşmesi halinde başvuru yapan kişiler ödemeler yapılmaktadır. Bu kapsam altında olanlar Vakıflara başvuru yaparak destek alabilmektedir.

 

Banka hesaplarına Her ay, ayın 10’u itibariyle ödemeler yapılmaya başlanmaktadır. Ancak ödemelerde illere göre bir sıralama bulunmamaktadır. Bu nedenle de her ay itibariyle evde bakım maaşı hangi illere yattı araştırması yapılmaktadır. Evde bakım maaşı engelli kişinin ikametgah adresi üzerinden il ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak kriterlere uygunluk bakılarak ödemeler aktarılır.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!