Cuma, Eylül 22, 2023

Mersin’de Düzenlenen Uluslararası Kilikya Ultra Maratonu’nda 579 Sporcu Ter Döktü

Mersin büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen Kilikya Ultra Maratonu dolu dolu geçti. 54, 33, 15 ve 7K’dan oluşan parkurlarda yarışan atletler tarihle içiçe parkurlarda adrenalin dolu bir maraton tamamladılar.

 

Türkiye’nin yanı sıra 8 ülkeden 76 yabancı sporcu, Türkiye’den de, 25 farklı ilden toplam 191’i kadın toplam 579 sporcunun katıldığı yarışların startını  Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Genel Sekreter Olcay Tok verdi. Tok “Esas olan kazanmaktan ziyade yarışı bitirmek” dedi. Gün boyu süren yarışların ardından 54K parkurunu erkeklerde Mehmet Osman Döner 1. Olarak tamamlarken kadınlarda ise Emine Beşler Çeber bitişe ilk gelen sporcu oldu.

 

 

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Doğanın İçinde Tarihe Koş’ sloganı ile düzenlenen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Korykos Antik Kenti’nin parçası olan Kızkalesi sahilinde başladı. Türkiye’nin yanı sıra 8 ülkeden 76 yabancı sporcu, Türkiye’den de, 25 farklı ilden toplam 191’i kadın toplam 579 sporcu 7 kilometrelik Korykos, 15 kilometrelik Elaiussa Sebaste ve 33 kilometrelik Kızkalesi parkurları ile 54 kilometrelik Kilikya Ultra Maratonu’nda performanslarını sergiledi.

 

TOK: “ESAS OLAN KAZANMAKTAN ZİYADE YARIŞI BİTİRMEK”

 

 

Yarışlar ilk olarak 33 ve 54K parkurlarında Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah taşkın’ın start vermesi ile başladı. 15 ve 7K yarışlarının startını veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok yaptığı konuşmada İlkini geçtiğimiz sene Eylül ayında yapmış olduğumuz ve artık uluslararası arenaya taşınan Kilikya Ultra Maratonu’nun bu sene ikincisini yapıyoruz. Esas olan kazanmaktan ziyade yarışı bitirmek. Ben hepinize başarılar diliyorum” dedi.

 

Tarih ve doğa ile iç içe geçen parkurların ardından, bitiş çizgisini ilk tamamlayan olmak için birbirleri ile dostça fakat kıyasıya mücadele eden sporcular ise dolu dolu bir maratona katılmanın mutluluğunu yaşadılar.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN ORGANİZASYONUNDA SPORCULAR TARİH VE DOĞANIN İÇİNDE KOŞTU

 

Geçen yıl da katılmak istediğini ancak bu yıl katılabildiğini söyleyen 54K 1.’si Mehmet Osman Döner, “Geçen yıl katılmak istiyordum, kısmet olmadı. Adanalıyım, İzmir’de yaşıyorum. Bu tarafta koşmak istiyordum, sıcaktan çekiniyordum açıkçası ama sıcağın da verdiği ayrı bir keyif oldu. Tarihi dokunun içerisinde koştuk. Daha önce görmediğim yerleri gördüm. Keyifli bir koşuydu. Bitişi sahilde yapmak ayrı bir keyifti. Koşucuların genelde istediği bir şey bitişten sonra kendisini denize atmak, ben de öyle yaptım. Güzeldi harika” dedi.

 

Etkinlik için teşekkür eden Öner, “Vahap Seçer Bey’e çok teşekkür ederiz. Her zaman bu tarafta, Akdeniz’de etkinlik olmasını çok istiyorduk. Genelde Antalya’da oluyor ama Mersin tarafında da çok güzel oldu. Katıldığım birçok organizasyona göre başarılı ve güzel bir organizasyon” ifadelerini kullandı.

 

 

ULUSLARARASI 2. KİLİKYA ULTRA MARATONU DOLU DOLU GEÇTİ

 

 

Ödül töreninde daha sonra Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın, Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Bünyamin Gökayaz ve Atletizm Federasyonu Temsilcisi Eray Türemen tarafından Uluslararası Kilikya Ultra Maratonu’nda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi.

 

Uluslararası Kilikya Ultra Maratonu’nda dereceye giren sporcular şu isimlerden oluştu;

54K Erkekler Kategorisi

1.Mehmet Osman Döner, 2. Fatih Olcak, 3. Volkan Murat Uzun

54K Kadınlar Kategorisi

1.Emine Beşler Çeber, 2.Duygu Başoğlu, 3.Betül Sakınan

 

33K Erkekler Kategorisi

1.Koray Het, 2. Metin Keleş, 3. Bekir Doğan

33K Kadınlar Kategorisi

1.Olga Boldyreva, 2. Anastasia Nikolaeva, 3. Ümmü Nihal Tırpan

 

33K Takım Kategorisi

  1. Dmitrii Malichev, 2. Сергей Терентьев, 3. Caner Dede
  2. Mesude Öden, 2. Ayşe Esen

 

15K Erkekler Kategorisi

1.Kerem Yetişir, 2. Rıdvan Aykul, 3. Ramazan Çoban

15K Kadınlar Kategorisi

  1. Olga Bondareva, 2. Bahar Özacar, 3. Sinecan Uğur

 

7K Erkekler Kategorisi

1.Fahrettin Çakay, 2. Mahmut Karapıçak, 3. Kirill Miroshnikov

7K Kadınlar Kategorisi

  1. Fadime Suna Çelik, 2. Cansu Kayaalp, 3. Berna Gökkaya
- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler