Mersin Haber

Memura Kira Yardımı! 4.500 TL’ye Kadar Kira Yardımı Düzenlemesi Geliyor!

Memura Kira Yardımı! 4.500 TL’ye Kadar Kira Yardımı Düzenlemesi Geliyor!
Yayınlama: 25.05.2023
Düzenleme: 25.05.2024 01:20
A+
A-

Memurlara kira yardımı müjdesi, vatandaşları heyecanlandırdı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkacağını bildirmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, büyükşehirlerde yaşayan memurlara il ve ilçe bazında kira yardımı verileceğini açıkladı.

Türkiye’de ki kiralar anormal bir şekilde son bir yılda ortalama yüzde 127 ile 134 arasında arttı. Bu fahiş kiralar karşısında özellikle asgari ücretliler ve memurlar maaşları ile bir kirayı bir karşılayamayacak düzeye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda yeni adımların ve yaptırımların olacağına işaret ederken, ilgili bakanlıkların tüm memurlara 4.500 TL’ye kadar kira yardımı yapacağı belirtildi.

Memurların yüzünü güldürecek kira yardımı müjdesi geldi. Son dönemde fahiş kira fiyatları nedeniyle özellikle büyükşehirlerden uzak durmaya çalışan memurların, maaşlarında taban fiyatın 22 bin TL olacağının açıklanmasının ardından bu kez de kira desteği gündeme geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, destek ödeme tutarının il ve ilçe bazında değişeceğini belirterek çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi fiyatların en çok arttığı büyükşehirler başta olmak üzere memurlara kira yardımı yapılacak. Kira yardım miktarları görev yaptığı il ve ilçeye göre değişecek. Buna göre en düşük 1.700 TL, en yüksek 4.500 TL olmak üzere maaşlara ek olarak bir kira desteği sağlanacak.

MEMURA KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

En düşük memur maaşlarının 2023 Temmuz ayında 22 bin TL’ye kadar çıkacağı belirtilirken, kira yardımı düzenlemesinin ne zaman hayata geçeceğine dair henüz kesin bir tarih verilmedi. Ama buna ilişkin bakanlıkların bir düzenleme yapma hazırlığında olduğu belirtildi.

Büyükşehirlerdeki memurlar için il ve ilçe bazında kira katkısı sağlanacağını duyuran Çavuşoğlu, kira düzenlemeleriyle ilgili adımların atılacağını belirtti. Ancak proje henüz tamamlanmadığından başvuru şartları da kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bu kira yardımı aynı zamanda Muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da radarındaydı. Kemal Kılıçdaroğlu kira fiyatlarının aşağılara çekilmesi için öncelikli olarak mültecilerin kendi ülkelerine dönmeleri, yabancılara konut satışlarının durdurulması gerektiğini belirtti. Buna ilaveten tüm asgari ücretlilere, memurlara ve emeklilere; mülteci krizi çözüme kavuşana kadar en az 4.500 TL ek kira desteği sağlanacağını belirtmişti.

TRT ekranlarından bu durumu değerlendiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin ‘’kira fiyatlarına bakılacak, ortalama kiralar ve oradaki diğer gıda fiyatları da belki değerlendirilecek. Bu geçinme endekslerine göre belki de belli bir kademelendirme olabilir. İstanbul, Ankara, İzmir ya da diğer farklı şehirlerde bu artışların miktarları durumları değerlendirilip ona göre hayatı kolaylaştıracak tutar belirlenir” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)