Mersin Haber

LGS Sürecinde Son Viraj- İbrahim Şimşek

LGS Sürecinde Son Viraj- İbrahim Şimşek
Yayınlama: 17.05.2024
A+
A-

Değerli 8.sınıf öğrencileri, LGS sınavında artık son virajdayız. Bir sene boyunca hatta daha öncesinden bu sürece hazırlanan öğrencilerimiz var. Bu yazımda; Sınava kalan süre içerisinde daha verimli neler yapabiliriz? Eksik kalan konularımı nasıl tamamlayabilirim? Ders çalışma düzenim nasıl olmalıdır? Sınava kendimi nasıl motive edebilirim? Sınav öncesi ve sınav anında neler yapmayalım?  Buna benzer soruları sizler için yanıtlamaya çalışacağım.

Öncelikle sınava kalan süre içerisinde daha verimli ders çalışma için neler yapabiliriz ?

* Konu eksiklerini iyi tespit etmelisin.

* Tespit ettiğin konu eksiklerini konu tekrarları yaparak planlı bir çalışma yapman gerekiyor.

* Konu konu tekrarlarını yaptıktan sonra mutlaka çalıştığın konuyla alakalı farklı yayınlardan soru çözmelisin.

* Çözümünü yaptığın sorulardan yanlış çıkan soruları mutlaka okulda veya destek aldığın branş öğretmenlerine sormalısın.

* Kalan süre içerisinde sınav gününe kadar öncelikle gün gün ders çalışma planın olmalıdır.

* ⁠Ders çalışma planın doğrultusunda çalışmalarına başlamalısın.

* ⁠Yine bu kalan süre içerisinde beslenme konusu çok önemlidir. Beslenmeni sağlıklı yiyeceklerle yapmalısın. Besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmelisin. Bununla beraber hafif sporlar yapılmalı. (Yürüyüş gibi.)

* Kesinlikle bu süreçte yalnız kalmamalısın. Okul öğretmenlerin veya ilgili branş öğretmenlerinle birlikte yaşadığın duygu durumlarını alanında uzman kişilerle görüşüp çözüme kavuşturman gerekir.

Sınava kendimi nasıl motive edebilirim ?

* Öncelikle yaklaşık bir sene boyunca bu sınava hazırlandın. İlk hazırlanma süreciyle birlikte bu zamana kadar ortaya büyük bir özveri koydun. Bu emeğinin karşılığını alman için çok az bir süre kaldı; öncelikle kendi emeğine ve özverili çalışmana saygı duyup kalan süre içerisinde seni geriye götürecek eylemlerde bulunmamalısın.

* LGS‘ye başlarken belirlediğin hedefi unutma. Bu hedef için çalışmalarına devam etmelisin. Yaşamında önemli bir zaman olan Lise dönemin çok kıymetli, nitelikli bir Liseye gitmen senin için önemli. Hedeflerini başarman için çok çalışmalısın. Hiçbir zaman az çalışan kişiler başarılı olamamıştır.

Bu süreçte kesinlikle olumlu düşünmen gerekiyor. Yaşamında olumsuz sorunların olabilir herkesin olduğu gibi o yüzden şu anda olumsuz düşünceleri bir kenara bırakıp kendine inanmalısın kendine güvenmelisin.

Seni mutlu eden eylemlerde bulunmalısın. Ders çalışma planın doğrultusunda günlük çalışmalarını ihmal etmemelisin. Böylelikle başarı kaçınılmaz olacaktır.

Eksik kalan konularımı nasıl tamamlayabilirim ?

* Şunu bilmelisin ki herkesin olduğu gibi senin de eksik konuların olabilir. Bütün konuları %100 bilmen çok zor. Eksik konularını uyguladığın deneme sınavlarında yanlış sorular hangi konuyla alakalı ise bunun tespitini iyi yapmalısın. Tespitini yaptıktan sonra bu konuyla alakalı daha önce tutmuş olduğun ders notları veya konu anlatım videolarıyla tekrardan çalışmalısın. Ve sonra bu konuyla alakalı tekrardan soru çözmeye başlamalısın. Tespit ettiğin konuları yaptığın çalışmalarla halen anlamadığını tespit ediyorsan mutlaka branş öğretmenine sorup bu konuyu yüze yüze tekrardan dinlemelisin.

Çalışma düzenim nasıl olmalı ?

Bu zamana kadar uyguladığın ve verimini aldığın bir ders çalışma planın varsa devam etmelisin. Kesinlikle verimli olan çalışmalarını bırakmamalısın. Eğer herhangi bir çalışma planın son dönem için yoksa alanında uzman rehber öğretmenleri ile görüşüp sınav gününe kadar olan zaman için günlük haftalık bir çalışma planın olmalıdır. Ders çalışma planın seni bu süreçte çok rahatlatacaktır. Ders çalışma planında Türkiye geneli deneme sınavları, konu tekrar sınavları, soru bankaları ve konu tekrar föylerinden oluşmalıdır. Yine aynı şekilde ders çalışma planında hangi derse veya hangi çalışmaya ne kadar süre ayarladığını belirtmen gerekiyor. Bu plan doğrultusunda çalışmalarını yapmalısın. Sadece kendi çalışmalarına odaklanmalısın. Sınavdan bir gün önce olumsuz kaygıya kapılmadan yarın gireceğin sınav daha önceleri girmiş olduğun deneme sınavlarından farklı olmayacaktır. Bunun için sen bu süreçte bir çok kez deneme sınavlarını gerçekleştirdin. Seni bekleyen farklı bir süreç, olumsuz bir durum veya hiç bilmediğin olayla karşılaşmayacaksın. Normal günlük planlamanı aynı şekilde yapmalısın.

Sınavdan bir gün önce konu çalışılmasını önermiyoruz. Fakat kendini ders çalışırken iyi hissediyorsan  aşırıya kaçmadan çalışabilirsin. Bilmediğin daha önce hiç yemediğin yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalısın.   Sınava 2-3 gün kala kesinlikle dışarıda yemek yemeni önermiyoruz. Sınavdan bir gün önce fotoğraflı onaylu sınav giriş belgesi, kurşun kalemlerini, silgi ve açacaklarını şeffaf bir kalemliğe katmalısın. Sınava gireceğin okula yanında sadece bu kalemliği, geçerli kimlik belgesi ve şeffaf şişede su götürebilirsin. Evet değerli öğrenciler süreçle ilgili daha önceleri yaşadığımız deneyimlediğimiz durumlardan hareketle sizlere bilgi vermeye çalıştım. Yazımın başında da belirttiğim gibi öncelikle kendi emeğine, ailenin emeğine ve öğretmenlerinin emeklerini unutma. Bu zamana kadar yaptığın çalışmaların karşılığını alacağından şüphen olmasın. 2 Haziran 2024 Pazar günü LGS sınavına girecek olan bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum.

İBRAHİM ŞİMŞEK- EĞİTİM UZMANI 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.