Mersin Haber

LGS 2023 Sınavı Yaklaşırken Öğrencilere Başarının Anahtarı Olacak Öneriler

LGS 2023 Sınavı Yaklaşırken Öğrencilere Başarının Anahtarı Olacak Öneriler
Yayınlama: 06.04.2023
Düzenleme: 06.04.2023 13:29

Değerli anne ve babalar, sevgili 8.sınıf okuyan çocuklarımız sene boyunca büyük emek verdiğiniz ve kalan süre de daha da çok emek vereceğiniz sürecin sonuna yaklaşırken sizler için değerli olacak öneri niteliğinde bilgiler vermeye çalışacağım.

Mevcut ders çalışma düzeninizi kesinlikle bozmadan sizlerle paylaştığım öneriler doğrultusunda çalışmalarınızı düzenleyebilirsiniz. Umarım hepiniz emeklerinizin karşılığını alacağınız bu sınavı başarılı bir şekilde geçersiniz.

      Anne ve babalar unutmayalım ki bu sadece bir sınav. Sonuç her ne olursa olsun çocuğunuz sizin için yine her zamanki gibi değerli ve en kıymetliniz olacaktır.  O yüzden çocuklarımız, sizden bu süreçte ve gelecekteki beklentileri sevginiz, şefkatiniz ve değerli olduğunu hissettirmenizdir.

Sevgili çocuklarımız sizin içinde LGS sadece bir sınav. Hayat başarınız sınav başarınız değildir. Sonuç ne olursa olsun aileniz için siz değerli ve kıymetlisiniz. Sınav önerilerine geçmeden önce son cümlem; hayatta daima sorumluluk bilinciyle üstlendiğiniz hedeflerinizi sebatla bitirmeye odaklanın.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS 2023) için öneriler;

  • Eksik olduğun konuları tespit et.

Anlamadığın konulara çalış ve mutlaka öğretmenine sormalısın.

  • Seri Deneme sınavı çöz.

Gerçek sınav kurallarını uygulayıp düzenli olarak deneme sınavı çözmelisin.(Sınav uygulaması için aileden destek isteyebilirsin)

  • Bireysel Motivasyonu yüksek tut.

Özellikle sınav günü yaklaştıkça konular yetişmeyecek (sadece 1.dönem konulardan sorumlusunuz) , sorular zor olacak, sınavı kazanamayacağım, deneme sınavlarımda istediğim sonuçlar gelmiyor zaten vb. olumsuz düşüncelere odaklanmak çalışma motivasyonunu düşürür.

Bireysel motivasyonunu yükseltecek olumlu içsel konuşmaları yap.

  • Sınav sonucuna değil sınav sürece odaklan.

Sürekli olarak sınavda kaç puan alacağınıza ve istediğiniz okulu kazanıp kazanamayacağınıza odaklanmanız kaygınızı artırır. Bu nedenle sınav sonucuna değil sınav sürecine odaklanın. Sınava kalan süreyi en verimli nasıl değerlendirebileceğinize odaklanın.

  • Kaygınızı yönetin

Sınav zamanı yaklaştıkça kaygınızın artması normal bir durumdur. Fakat kaygınız sınavlardaki başarınızı ve çalışmanızı olumsuz etkiliyor ise hemen PDR uzmanlarından destek alalım.

  • Sınavdan 2-3 gün önce çalışmanızı bırakmanıza gerek yok.

Sadece son gün zor yeni bir konu öğrenmek için çabalamayın. Yoğun çalışmamak koşulu ile sınavdan bir gün önce bazı konuların tekrarını yapabilirsin.

  • Sınava 1 gün kala;

Sınav evraklarını hazırla.

  • Sınav Günü;

Her zamanki gibi mutlaka rutin kahvaltınızı yapın.(abartılı olmaması önemli)

Rahat kıyafetler giyin.

Okulunuza geç kalmayın.

Okula sadece anne, babanızla veya 1 yakınızla gidin.

Sınav öncesi ve sınav arasında sorular hakkında konuşmayın.

  • Sınav anında;

Kitapçık türünü kodla.

Sorulara ön yargılı yaklaşmayın.

İlk işaretlediğin seçeneği değiştirme. (Kararsız kaldıktan sonra ilk işaretlediğin seçeneği eğer aklına yeni bir bilgi veya ipucu gelmediyse değiştirme. Genellikle ilk işaretlenen seçenek doğru çıkar.)

Emin olmadığın soruları boş bırak.

Zamanını verimli kullan.

Optiğe kodlamanı zamanında yap en sona bırakma.( Ya her soruyu yaptıktan sonra optiğe kodla ya da bir sayfadaki soruları yapınca kodlamanı yap. Başka alternatifi yok.)

Kalemini kullan. (İşlem gerektiren sorulardan kalemini kullan. İşlemleri zihninden yapmanız hata yapmanı sağlayabilir.)

Mola ver. (Sınav anında dikkatinin dağıldığını hissettiğinde veya odaklanmakta zorlandığında geriye yaslan 20-30 saniye dinlenebilirsin.)

Kaygı düzeyin çok artarsa nefes egzersizi yap.(Geriye yaslan ve 3-4 defa derin nefes alıp ver.) Olumlu içsel konuşmalar yap.

  • Sınav sonunda sınav evraklarını teslim etmeden kontrol et. Kodlanması gereken yerleri incele. Boş bıraktığın sorulara tekrar bak.

Eğitim Uzmanı İbrahim Şimşek

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)