Mersin Haber

Kurban Vekalet Ücreti Ne Kadar? Yurt Dışında Kurban Kestirme Fiyatları Açıklandı

Kurban alıcıları, uygun fiyata iyi bir kurbanlık seçimi yapabilmek için kurban satış noktalarını gezmenin yanı sıra kurbanlık fiyatları üzerine de araştırma yapar. Kurbanlık fiyatları 2024 yılı itibariyle güncellendi.

Kurban Vekalet Ücreti Ne Kadar? Yurt Dışında Kurban Kestirme Fiyatları Açıklandı
Yayınlama: 23.03.2024
A+
A-

Kurban Bayramı yaklaşırken, kurban ücretlerinin ne kadar olacağı, kurban vekalet ücreti ne kadar? gibi sorular sık sık araştırılıyor. Kurbanlık fiyatları ne kadar sorusu, her yıl olduğu gibi bu yılda Kurban Bayramı gelene kadar devam eder. Kurban alıcıları, uygun fiyata iyi bir kurbanlık seçimi yapabilmek için kurban satış noktalarını gezmenin yanı sıra kurbanlık fiyatları üzerine de araştırma yapar. Kurbanlık fiyatları 2024 yılı itibariyle güncellendi.

 

Kurban Bayramı, Müslümanlar için en önemli dini bayramlardan biri olup, her yıl binlerce Müslüman kurban keserek ibadetlerini gerçekleştirir. Kurbanlık alırken fiyatlar önemli bir yere sahiptir ve her yıl kurbanlık fiyatları değişir. 2024 kurbanlık fiyatları ve kurban vekalet ücreti ne kadardır?

 

2024 Kurbanlık Fiyatları

 

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle beraber maddi imkanları yerinde olan Müslümanlar, kurban keserek Allah’a şükrünü sunarlar. Kurban kesmek için büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar arasından seçim yaparlar. Küçükbaş hayvanlar arasında en çok tercih edilen koyunken, büyükbaş hayvanlar arasında ise sığır tercih edilir.

 

Kurbanlık koyun fiyatları, 2024 yılında önceki fiyatlara göre artış göstermiştir. Fiyatların artışında, yem fiyatlarındaki artış, hayvan bakımıyla ilgili maliyetlerde artış ve arz talep dengesinde yaşanan değişikliktir. 2024 yılında ortalama olarak kurbanlık koyun fiyatı 8.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiklik gösterir. Rakamlar, koyunun yaşına, kilosuna, sağlık durumuna ve cinsine göre değişir.

 

Koç fiyatları ise 2024 yılı itibariyle, 12.000 TL ile 18.000 TL arasında değişiklik gösterir. Büyükbaş hayvanlar arasında en çok tercih edilen ise sığırdır. 2024’de diğer kurbanlık hayvanlarda olduğu gibi kurbanlık sığır fiyatlarında da artış yaşanmıştır. Ortalama olarak kurbanlık bir sığırın fiyatı 80.000 TL ile 16.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

 

Genel olarak tüm kurbanlık fiyatları bir önceki yıla göre artmıştır. Hayvanların yaşı, cinsi, sağlık durumu ve özellikleri fiyat noktasında etkili olur. Buradan yola çıkarak bütçenize uygun bir kurbanlık tercih edebilirsiniz. Küçükbaş hayvanı tek başına kesmek mümkün olurken, büyükbaş hayvanlar daha çok hisseli şekilde kesilir. Bu şekilde daha hesaplı hale gelen büyükbaş kurban kesimi yapabilirsiniz.

 

Yurt Dışında Kurban Kestirme

 

Kurban Bayramı geldiğinde kişiler, kurban ibadetini bağış yaparak, özellikle de Afrika bölgesinde açlıkla mücadele mazlum insanlara gönderir. Kurban bağışı organizasyonlarına dahil olarak, vekalet vermeniz kurban ibadetini yurt dışında kestirmeniz için yeterlidir. Büyükbaş hayvan bağışı için hisse verebilir, küçükbaş hayvan bağışı içinse direk bağış yapmanız mümkündür. Dünyanın çeşitli bölgelerinde açlık ve susuzlukla mücadele toplumlar bulunmakta.

 

Bu bölgelerdeki insanlara umut olmak elbette ki hepimizin görevidir. Yetersiz beslenme, açlık, susuzluk, hastalıklar, doğal afet ve daha pek çok sorunla yaşam mücadelesi veren insanların yanında olmak için el ele vermek şarttır. Açlık ve susuzluk daha çok çocukların etkiliyor ve hatta zaman zaman ölümler meydana geliyor. Özellikle Afrika bölgesinde yaşanan bu sorunlara karşı yurt dışı kurban bağışlarınız çok kıymetlidir.

 

İmkanların her zaman geniş olduğu çağımızda, elimizde olduğunu paylaşmak en güzel davranışlardan biridir. Kardeşlik bilinciyle hareket ederek kurbanlarınızı bağış yoluyla değerlendirebilir ve açlıkla mücadele eden insanlara ulaştırabilirsiniz. Kimisinin içinde umut, kimisinin yüzünde tebessüm olmak için harekete geçme zamanıdır. Yurt dışı bağışları yılın her dönemi yapılabilir. Ancak Kurban Bayramı ile beraber bağışlar her zamankinden daha fazla yapılır. Böylece yaşam mücadelesi veren insanlarda bayram dönemini en güzel şekilde geçirirler.

 

Kurban Vekaleti Nasıl Verilir?

 

Kurban bağışında bulunmak isteyenler, kurban vekaletinin nasıl verildiğini öğrenmek için araştırma yaparlar. Kurban vekaleti nasıl verilir?, Kurban vekaleti nasıl alınır? Kişilerin, başkasına kurban kestirebilmesi için bir kişiyi veya kurumu vekil tayin etmesi gerekir. Kurban kesimi için vekalet veren kişi; “Seni kurbanımızı kesmeye vekil kıldık.” demesi gerekir. Vekalet alan kişi ise karşılık olarak “Kabul ettim.” demesi yeterlidir.

 

Yurtdışında veya yurtiçinde kurban bağışı yaptırmak için vekalet sistemini kullanabilirsiniz. Vekalet verirken sözlü veya yazılı belirtmenin yanı sıra kalben de niyet etmek gerekir. Böylece Allah katında kurban ibadetini yerine getirmiş olarak sayılmamanız için hiçbir sebep kalmaz. Kurban bağışınızı, vekalet vererek dinimize uygun şekilde kestirebilir ve ihtiyaç sahibi kişilere dağıtımını sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak:https://www.misdarder.org.tr/kurban-bagisi/

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.