KPSS’nin devlete maliyeti belli oldu

KPSS’nin devlete maliyeti belli oldu
Yayınlama: 06.08.2022

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav takvimini güncelledi. Soruların çalınmasından dolayı iptal edilen sınavların başvuru tarihleri ve sonuçlarının açıklanacağı tarih güncellendi.

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) iptal edilirken, iptalin devlete maliyeti de 75 milyon TL olarak hesaplandı.

 

KPSS bazı soruların Yedi İklim Yayınları’na ait deneme sınavlarında yer alan bazı sorularla aynı olduğunun anlaşılması üzerine başlayan soruşturma kapsamında sınav iptal edildi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) yeni sınav takvimini açıklarken, iptal edilen sınavın kamuya maliyeti de ortaya çıktı.

 

KPSS’ye bir milyon 400 bin adayın katıldığı belirtilirken, bir sınav merkezi için 3 bin 546 TL bina yöneticilerine ödeniyor. Ülke genelinde 4 bin 600 binada sınav yapıldığı için ödeme tutarı 16 milyon 311 bin 600 TL’ye ulaşıyor.

 

Ulusal bir gazetenin haberine göre gözetmen ücretlerini 21 milyon TL, soru kitapçığı ve optik okuma maliyetini ise 28 milyon TL olarak hesapladı. ÖSYM’nin sınavının yenileme maliyeti ise toplam 75 milyon TL.

 

Ayrıca, sınavın adaylar için de bir maliyeti bulunuyor. KPSS hazırlık kursları bin 750 TL ile 4 bin TL arasında değişirken, yardım kitaplar da 800 TL civarında bir değere sahip. Hakkında soruşturma yürütülen Yedi İklim’in hazırlık kitaplarının fiyatları da 300 ila 400 TL arasında değişiyor.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063
error: İzinsiz Haberleri Kopyalamayın!