Mersin Haber

Karar Verildi: Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Seçimleri Ertelendi

Karar Verildi: Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Seçimleri Ertelendi
Yayınlama: 10.11.2022
A+
A-

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri mahkemelik oldu. Sürekli gündeme gelmeye devam eden seçimlerde odaya kayyum atanması iddialarını gündem getirdi. Mersin Odak Haber olarak ilk dakikalarda seçimin erteleneceğini sizlerle paylaşmıştık.

Hafta sonu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın( MTSO) meslek komitesi ve meclis üyeliği seçimleri yapıldı. 15 binden fazla MTSO üyesi 41 meslek komitesinin üyelerini ve 115 meclis üyesini seçmek için oy kullandı. MTSO başkan adaylığı için yarışan 4 isimden 3’ü komitesinden çıkamazken, meclise giren tek başkan adayı MÜSİAD şube başkanlığı yapan Hakan Kayacı oldu.

MTSO’DA SULAR DURULMUYOR 

Yenişehir Fuar Merkezi’ndeki yoğun güvenlik önlemlerini alındığı seçimlerde gerilimler yaşandı.  İtirazların olduğu seçim mahkemeye taşındı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ikinci aşama seçimleri tarihi ertelendi. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: ‘’ Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Organ Seçimleri sonrasında Akdeniz 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca 28 No’lu Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi’nde seçimlerin yenilenmesine karar verilmiş olup, İl Seçim Kuruluna yapılan itiraz da İlçe Seçim Kurulu’nun kararını değiştirir nitelikte olmadığından, 28 No’lu Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi seçimleri Akdeniz İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca belirlenecek bir tarihte yenilenecektir.

2’inci aşamada yapılması gereken seçimler de (Oda Yönetim Kurulu, TOBB Delegeleri, Disiplin Kurulu, Meclis Başkanlık Divanı ile Hesapları İnceleme Komisyonu Üyeleri seçimleri) 28 No’lu Meslek Grubu’nda yapılacak seçimler sonrasında gerçekleştirilecektir.

28 No’lu Meslek Komitesi dışında kalan Meslek Komitelerinde ise Komite Başkanı ve Başkan Yardımcısı seçimleri Genel Sekreterlikçe yapılacak toplantı davetine istinaden belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecektir.

Buna göre Akdeniz 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca seçim takvimi oluşturulduğu zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İlgili mevzuat hükümlerine göre, yeni Yönetim Kurulu seçimi kesinleşinceye kadar mevcut Yönetim Kurulu görevine devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!