Mersin Haber

Kadın Dostu Markalar Platformu’nun dördüncü dijital kitabı yayında….

Kadın Dostu Markalar Platformu’nun dördüncü dijital kitabı yayında….
Yayınlama: 31.01.2023
A+
A-

Kurulduğu günden bu yana yüzlerce marka, binlerce kadın ve birbirinden önemli projelerin buluştuğu bir platform haline gelen Kadın Dostu Markalar Platformu, farkındalık projelerini büyüterek sürdürüyor. Platform, genç kuşaklara ilham olacak kadın hikayelerinin yer aldığı Farkındalık Kitaplığı’nın dördüncü kitabı Dijital Dönüşümün Kadın Liderleri’ni platformun haber sitesi üzerinden yayınladı.

Dijital dönüşümün kadın gücü, kadın zekâsı ve kadın dokunuşu olmadan eksik kalacağını söyleyen Kadın Dostu Markalar Platformu Genel Müdürü Nazlı Demirel, “Dijital geleceğe kadınlar yön verecek. Ancak bunun için hayata geçirilmesi gerekenler var. Gençlerin teknoloji alanında yetkinlikleriin arttırılmasının önemini vurgulayan Demirel, kız öğrencilerin STEM eğitiminin desteklenmesi ve çalışma yaşamında cinsiyet eşitliğinin sağlanması, bu umutların gerçekleşmesi için atılması gereken önemli adımları oluşturuyor” dedi.

 2020 yılında toplumun en büyük sorunlarından biri olan, kadının toplumdaki yeri ve maruz kaldığı eşitsizliklerin iyileştirilmesi için markaların ve kurumların gerçekleştirdiği projeleri, toplumun tüm kesimlerine duyurup etkileşimini arttırmak üzere yayın hayatına başlayan ve kısa sürede geniş kitlelere ulaşan Kadın Dostu Markalar Platformu, toplumda ses getiren ve fark yaratan projeler üretmeyi sürdürüyor.

 Farklı sektörlerde ve alanlarda başarılı kadınların hikayelerine yer verdiği Farkındalık Kitaplığı ile özellikle gençlere ilham verecek başarı hikayelerini yayınlarında ağırlıyor. Kadın Dostu Markalar Platformu’nun yayınladığı Dijital Dönüşümün Kadın Liderleri Kitabı, Türkiye’de dijital dönüşüm alanında üst düzey yöneticilik yapan özel isimleri bir araya getirdi. Türkiye’nin büyük şirketlerinin dijital dönüşüm departmanlarını yöneten ve sürece liderlik eden kadınların başarı hikayelerinin aktarıldığı kitapta, ayrıca teknoloji ve dijital dönüşüm alanına yönelik görüş ve yorumlar da yer aldı.

 Türkiye’de birçok büyük şirketin yönetiminde yer alıp dijital dönüşümüne yön veren ve hatta dijital yatırımlarını hayata geçiren pek çok başarılı kadın yönetici var. Geçmiş yıllara göre sayıları artan Türkiye’deki dijital dönüşümün kadın liderleri, kariyerlerindeki başarı hikayeleriyle dikkat çekerken, bir yandan da bu sektöre adım atmak isteyen gençlere ilham veriyor. 

 Dijital dönüşümün kadın liderlerinin bu noktada kadın girişimcilere ve bu alanda daha üst noktalara gelmek isteyen tüm kadın meslektaşlarına bazı hatırlatmaları da var. Geleceğin teknolojide olduğunu vurgulayarak, teknoloji odaklı düşünüp sürekli gelişime açık olduklarında dijital dönüşüm çağının kadınlara büyük bir fırsat olacağına dikkat çeken kadın liderler, “Bu nedenle kendinizi bu anlamda geliştirin ve bu alandaki eğitimlere odaklanın. Çünkü kadınların doğasında bir dönüşüm ruhu var” mesajını veriyorlar.

 Kadınların dönüşüm ruhu dijital dönüşüme yansıyor

 Dijital dönüşümün Türkiye’de son 10 yılda kadın yöneticilerin sayı ve etkinliğinin giderek artmasıyla, ‘erkek egemen’ algısının kırılmaya çalışıldığı alanların başında geldiğine dikkat çeken Kadın Dostu Markalar Platformu Genel Müdürü Nazlı Demirel, “Hala sayıları yeterli bir orana ulaşmasa da Türkiye iş hayatındaki dijital dönüşüm sürecine her geçen yıl daha çok kadın yöneticinin katılması, cinsiyet eşitliği ve kadın yönetici algısına yönelik duyarlılığa önemli katkı sağlıyor. Türkiye’deki dijital dönüşümün kadın liderleri, kariyerlerindeki başarı hikayeleriyle dikkat çekerken, bir yandan da bu sektöre adım atmak isteyen kadın girişimcilere örnek oluyorlar” dedi.

 Dijital dönüşümün kadın gücü, kadın zekâsı ve kadın dokunuşu olmadan eksik kalacağını söyleyen Demirel, özellikle kız öğrencilerin STEM eğitiminin desteklenmesi ve çalışma yaşamında cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunun son derece önemli olduğunun altını çizdi.

 Yapılan araştırmaların dijital dönüşümün özellikle kadın çalışanlar için önemli bir çağ açacağını gösterdiğini vurgulayan Nazlı Demirel, “Araştırmalarda kadınların, erkeklere oranla dönüşüme daha hızlı adapte olduklarını, analitik düşünüp verilere dayalı daha çok kararlar aldıklarını ortaya koyuyor. Kadınların daha titiz, detaycı olması, riskleri daha iyi analiz etmesi, iletişim yetenekleri, sosyal ve duygusal zekaları, yaratıcılıkları, planlama, organizasyon becerileri; hem bünyesinde yer aldıkları kurumlara birçok artı değer katıyor hem de dijital dönüşüm alanında yöneticilik yapmalarına itici güç oluyor” diye konuştu.

 Türkçe ve İngilizce iki ciltlik özel yayın 

 Dijital arşivlerde önemli bir yer bulacak 182 sayfalık Türkçe, 182 Sayfalık İngilizce olarak iki cilt halinde hazırlanan Dijital Dönüşümün Kadın Liderleri dijital kitabının analiz sayfalarında 26 farklı biyografiye ve analiz bölümünde sektörün kanaat önderi isimlere yer verildi. Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, Toplum 5.0 Akademi Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Komisyonu Başkanı Öner Çelebi ile Teknolojide Kadın Derneği Başkanı Zehra Öney köşe yazılarıyla görüşlerini aktardı.  

 Kitapta şu isimler yer aldı: 

 Ayşegül Arıcan Şeker, Berna Şamiloğlu, Burcu Kale, Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu, Dilek Mete Hangül, Elif Yenihan Kaya, Esra Arslanbaş Kaynak, Fulya Bıçak Muştu, Füsun Borluk, Gül Sağır Aydın, Gülsün Gönültaş Akhisaroğlu, Handan Karakuş, Hayriye Karadeniz, Nazceren Çeker, Nevin Çizmecioğulları,  Özlem Ekşioğlu Kumuk, Özlem İkiz Arın,  Özlem Topçakan, Özlem Vidin Engindeniz, Özlem Yeşildere, Sezen Sungur Saral, Şirin Aktaş, Tuğba Öztürk, Yasemin Aydın, Yasemin Bedir, Zehra Öney.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!