Kabızlık Nasıl Önlenir? Kabızlığa Anında Çözüm Yolları

Kabızlık Nasıl Önlenir? Kabızlığa Anında  Çözüm Yolları
Yayınlama: 02.03.2022
Düzenleme: 24.03.2022 03:45

Sindirim sistemi rahatsızlığı katı gıdalarla beslenmek, tuvalet ihtiyacını geciktirmek, hareketsiz yaşam ve su içme alışkanlığının olmaması kabızlığa neden olur.

Kabızlıktan bol su içerek ve sağlıklı beslenerek kurtulabilirsiniz. Buna ek olarak daha çok hareket edilmeli ve lif ağırlıklı sebze, meyve, bakliyat ve tahıllardan oluşan beslenme programı hazırlanmalıdır. Sigara ve alkolden kaçınmak gerekir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen kabızlık durumunda mideye ve sırta masajlar yapılmalıdır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

 

Kadın, erkek, bebek, çocuk ve yetişkinlerde kabızlık rahatsızlığı görülebiliyor. Yeterince su tüketilse bile yeterli ana ve ara öğünlerin yapılmaması sonucu kabızlık oluşabilir. Bu yüzden diyet uygulanmak isteniyorsa diyetin bir uzman tarafından yazılması gerekmektedir. Bunun dışında doğal ve bitkisel çözümler kabızlık sorunu çözebiliyor.

Kabızlığa İyi Gelen Şeyler

 

Kuru meyveler tercih edilmelidir.

Zeytin, zeytinyağı ve kekik yemeklerde kullanılmalıdır.

Fazla kafein tüketiminden kaçınılmalıdır

Fazla süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir

Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketmelidir

Daha çok hareket edilmelidir

Lif ağırlıklı sebze, meyve, bakliyat ve tahıllardan oluşan beslenme programı hazırlanmalıdır

Lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır

Tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir

 

Kabızlığa Anında Çözüm Var Mı?

Kabızlık üç veya üç günden daha fazla tuvalete çıkamama durumudur. Kişinin günlük yaşamını etkileyen bu durum sağlıklı beslenme düzeni ve egzersizle geçebiliyor. Uzman doktor tavsiyesi üzerine kabızlık için ilaç yazılabilir ve anında çözüm yöntemi oluşturulabilir.