İşte Kılıçdaroğlu ve Özdağ’ın İmzaladığı 7 Maddelik Protokol Metni

İşte Kılıçdaroğlu ve Özdağ’ın İmzaladığı 7 Maddelik Protokol Metni
Yayınlama: 24.05.2023

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu bugün ortak bir basın açıklaması yaptı. Özdağ yaptığı açıklamada Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini söyledi.

Zafer Partisi lideri Özdağ’ın bugün 28 Mayıs’ta Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini duyurmasının ardından ikili arasındaki protokolün detayları ortaya çıktı. Yedi maddeden oluşan protokolde Anayasa’nın ilk dört maddesi ve Türklük kavramları dikkatleri çekti. Üçüncü maddede ise sığınmacıların ve kaçak kişilerin en fazla bir yıl içerisinde ülkelerine geri döneceği kaydedildi.

 

14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri’nde yüzde 5.17 oranında oy alan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, dün Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunda Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamıştı.

İŞTE PROTOKOL METNİ

Bu açıklamaların ardından iki isim arasındaki protokol metni de ortaya çıktı. İmzaların atıldığı metinde yedi madde bulunurken,” Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır” ifadeleri yer aldı.

İşte Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan protokol:

KAPSAM

Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır.

AMAÇ

21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.

TEMEL İLKELER

1-Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4-Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.”

fw4ymamxwaarfez.jpeg