İslam Memiş’ten ev araba almak isteyenler için acil durum çağrısı

İslam Memiş’ten ev araba almak isteyenler için acil durum çağrısı
Yayınlama: 08.04.2022

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Türkiye’de konut almakla ilgili vatandaşlara önümüzdeki günler için acil durum çağrısı yaptı.

 

Dolar ve altındaki son durum yakından takip edilirken, ev veya araba almak isteyenler fiyatların ne tarafa doğru evrileceğinden emin olamıyor. Yatırımını nereye yapacağı konusunda kararsız kalanlar için Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten dikkat çeken bir açıklama geldi. Beyaz TV’de katıldığı “Her Açıdan” programında Niüfer Batur’un sorularını yanıtlayan Memiş; altın, dolar, ev ve 2. el araba fiyatlarıyla ilgili önemli ifadeler kullandı.

 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, genç nüfusun çok olduğu ülkemizde birçok gencin ev alamadığını anlatırken, ”Enflasyon artıyor, maliyetler artıyor. Emlakta bir rant ortaya çıktı. Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcı 250 bin dolar karşılığında bir gayrimenkul alarak vatandaşlık alıyor. Üstüne diğer maliyetlerini ve kârını da koyarak satıyor. Bütün bunlar emlak fiyatlarını artırıyor. Kendi ülkenizde o sermaye sahiplerine muhtaç kalıyorsunuz. Bunlar beni rahatsız eden problemler.

 

“ALIM POZİSYONUDUR”

 

Dolar, bugün bu kadar değer kazanırken onun karşısında en fazla ne değer kaybediyor. İnsanların bunu sorgulaması gerekiyor. Ne değer kaybetmişse ona yatırım yapılmalı bence. Bir şey zirveyi yakalamışsa o satım pozisyonudur. Bir şey değer kaybetmişse o da alım pozisyonudur. Dolar, tırmanırken; Dolar/Euro paritesi geriledi. Mesela İngiliz Sterlin’i de sert bir şekilde geriledi. Bunları gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

ALTIN VE DOLARDAKİ DURUM

Gram altın yükselince herkes kuyumculara gidiyor, dolar artınca herkes dolar alıyor. Ama çok büyük bir tuzak var. Malı alırken kazanmak gerekiyor. Her ne kadar Fed’in Mayıs’ta 50 baz puanlık bir faiz artırımını yapacağı konuşulsa da ben şüpheli bir şekilde çekerim kendimi kenara. Dolar, aşırı değer kazandı.

 

‘Ev ve araba almak için param var. Eğer altın veya dövize yatırım yaparsam üzerine biraz daha koyar öyle alırım’ demek yanlıştır. Dolardan yükseliş bekliyorsak ev fiyatları da artacak demektir.

İslam Memiş'ten ev araba almak isteyenler için acil durum çağrısı Gündem

“ALABİLİYORSANIZ BİR AN EVVEL ALIN”

 

Konut almanın artık zor olacağını Memiş, ”Konut almak istiyorsanız bir an önce almalısınız. Türkiye göç alan bir ülke. Kitlesel göçler artmaya devam edecek. Nüfus artışı demek kiranın artması demektir. Döviz vb artışlar da maliyete yansıyacak. Türkiye’nin genç nüfus oranı çok fazla, bu insanlar evlenecek, barınma ihtiyacı olacak, nasıl ev alacak? Bu konular gözden geçirilmeli. İpin ucunu koyuverdiğiniz zaten, bir sistem kuramadıktan sonra bu işler geçecek demekle maalesef geçmiyor. 10 yıl önce bir daire aldım, şimdi bu kadar diye karşılaştırın. Şu anki oturduğunuz dairenin fiyatının 3-4 katına çıkaran sadece dolar kuru değildir, başka problemler vardır” şeklinde konuştu.

 

MAYIS AYI İÇİN UYARDI

 

Nisan ayında altın, dolar uçacak hikâyelerini rafa kaldırın. Zaten bir tuzak vardı işledi. Yüksekten herkese aldırdılar. Yüksekten alan kaybetti. Nisan ayında ben döviz ve emtia tarafında düşüş öngörümü devam ettiriyorum. Ama gelen tehlikeler o kadar büyük ki, dolayısıyla da Mayıs ayında şirket iflaslarını daha sık göreceğiz. Küresel anlamda Mayıs ayında bir çatlak, bir rüzgar gelme ihtimalini çok kuvvetli görüyorum. Nisan ayında bu gördüğümüz düşüşler bence son düşüşlerdir.

 

“SAKIN BORÇLANMAYIN”

Döviz geliriniz yoksa dövizle borçlanmayın. Altın geliriniz yoksa altınla borçlanmayın. Eğer döviz ve altınla borçlanıyorsanız geriye ödeme durumunda 2-3 katına ödeme durumunda kalabiliyorsunuz.”