Mersin Haber

İslam Memiş altın yerine dolar önerdi: “Ters köşe yapacaklar”

İslam Memiş altın yerine dolar önerdi: “Ters köşe yapacaklar”
Yayınlama: 27.05.2024
A+
A-

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, kişisel Youtube kanalı üzerinden eline yeni Türk lirası geçmiş yatırımcılara önerilerde bulundu. Ons altın fiyatının 2.334 dolar seviyesine ulaşmasıyla birlikte İslam Memiş’ten piyasayla ilgili yeni değerlendirme geldi. Yatırımcıları altın alımıyla ilgili uyaran Memiş, “Terk köşe yapacaklar” dedi…

Finansal analist İslam Memiş, Youtube kanalı üzerinden yaptığı açıklamalarda özellikle altın tarafında geçtiğimiz haftayı değerlendirip yeni haftayla ilgili öngörülerini paylaştı. Altın fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, yatırımcılar heyecanı ve kaygıyı bir anda yaşamaya başladı. Nasıl bir yol izleyeceklerini bilemeyen yatırımcılar için piyasanın son değerlendirmesi İslam Memiş’ten geldi…

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş’in tahminleri şöyle: “Bu hafta açıklanan Fed tutanakları şahin tonda bir metindi. Faiz indiriminde yılın son çeyreğine tekabül eden bir öteleme yapmaya gayret ediyorlar. Bundan sonra piyasalar Fed’in ne zaman faiz indirimi yapmaya çalıştığını anlamaya çalışacak. Yılın son çeyreğinde yine Fed’in faiz indirme olasılığı masada kalmaya devam ediyor.

YENİ REKOR GELDİ

Altın fiyatları rekor rakamlara ulaşırken ons altın 2.450 dolara ulaşarak yeni rekorunu kırdı. Ayrıca, gram altın da 2.539 TL’ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

BEKLEMEK EN AKILLICA HAREKET OLUR

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş ise bu ortamda yatırımcıların nasıl hareket etmesi gerektiğini anlattı. Ons altın almayı düşünenlerin beklemesi gerektiğini söyleyen Memiş, “Ons altın almak isteyenler için şu an beklemek en doğru strateji” dedi.

Türk Lirası olanların ise altın yerine dolara yönelmesini tavsiye eden Memiş, “Elinizde TL varsa, altın yerine dolar almayı tercih edin.” Diyerek, böylece parite farkından faydalanarak altına daha avantajlı bir fiyat ile geçiş yapabileceklerini belirtti.

ALTIN NE ZAMAN ALINMALI?

Yıl sonu 3000 dolar,3000 TL beklentim devam ediyor. O yüzden düğün yapacaklar, altın borcu olanlar, altın yatırımı yapacak olanlar bu alım fırsatını değerlendirmeli. Altın almak için en uygun zamanın, fiyatların dolar cinsinden belirlenen seviyenin altına inmesini beklemek olduğunu vurgulayan Memiş, özellikle 77,400 dolarlık seviyenin altın alımı için kritik bir eşik olduğuna dikkat çekti.

Gram altın bir önceki kapanışı 2 bin 409 liradan yaparken; 27 Mayıs Pazartesi günü 2 bin 418 TL’den işlem görüyor. Bir önceki kapanışı 3 bin 940 liradan tamamlayan çeyrek altın ise bugün 3 bin 954 TL’den alıcı buluyor.

 • Gram altın fiyatı
 • Alış: 2.417,74
 • Satış: 2.418,
 • Çeyrek altın fiyatı
 • Alış: 3.868,38
 • Satış: 3.954,1947
 • Cumhuriyet altını
 • Alış: 15.473,54
 • Satış: 15.768,39
 • Yarım altın fiyatı
 • Alış: 7.712,59
 • Satış: 7.908,38

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.