HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan: Türkiye’nin her yerinde kendi adaylarımızla seçimlere girme eğilimi ortaya çıktı

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan: Türkiye’nin her yerinde kendi adaylarımızla seçimlere girme eğilimi ortaya çıktı
Yayınlama: 04.12.2023

HEDEP Sözcüsü Doğan, “Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktı. Bu karar PM’de değerlendirilecek. Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmek için hazırlıklarımız tamamlandı” dedi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Merkez Yürütüme Kurulu (MYK) toplantısında Türkiye’nin her yerinde aday çıkarma eğilimin ortaya çıktığını ve bu önerinin Parti Meclisinde (PM) değerlendireceklerini açıkladı.

Ayşegül Doğan, parti MYK’sinin yerel seçimlere dair aldığı kararlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın Hakkari’de yaptığı, “Halkımız bizden her yerde seçime adaylarımızla girmemizi istedi” açıklamasını anımsatan Doğan, bu durumun ilgili kurullarda ve MYK’de tartışıldığını dile getirdi. Doğan, “MYK’miz ciddiyetle tartışıp değerlendirdi ve Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktığını belirtti. Bu karar MYK önerisi olarak parti meclisinde değerlendirilecek” dedi.

Aday adaylığı sürecine dair de bilgi veren Doğan, “Daha önce birinci ve ikinci parti olduğumuz yerlerde aday adayı başvurularımızın 27 Kasım’da başladığını ve 10 Aralık’a kadar süreceğini açıklamıştık. Batı illerinde de komisyonlarımız kuruldu. Aday adayı başvurularını almaya başladık. Yani Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmek için hazırlıklarımız tamamlandı” diye konuştu.

SEÇİM STRATEJİMİZ: KAYBETTİRMEK YA DA KAZANDIRMAK DEĞİL KAZANMAK

“Yerel seçim stratejimiz kaybettirmek ya da kazandırmak değil kazanmaktır” diyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neyle, nasıl kazanmak? Kent uzlaşısıyla kazanmak. Bu süreçte yapacağımız en önemli şeylerden biri de geliştirdiğimiz Yerel Seçim ve Yerel Yönetimler Komisyonunun çalıştıkları ve ortaya çıkardıkları yeni bir ön seçim modeli. Koşulların olduğu her yerde adaylarımızı ön seçimle belirleyeceğiz. Klasik ön seçim modellerinde partilerin üyeleri oy kullanabiliyor. Bizim geliştirdiğimiz ön seçim modelinde yalnızca partimizin üyeleri değil, yalnızca bileşen parti üyeleri de değil, demokratik kitle örgütleri, ailelerimiz, dünden bu yana emek vermiş, yöneticilik yapmış olanlar, bu süreçte sorumluluk alarak bizimle birlikte olabilir ve oy kullanabilir. Kent hakkı için emek veren herkesin katılımı ve uzlaşıyla belirleyeceğiz adaylarımızı. Sadece belediye eş başkanları değil belediye meclis üyelerimizi ve il genel meclisi üyelerimizin üçte ikisini ön seçimle belirleyeceğiz. Türkiye’nin her yerinde seçime adaylarımızla girmek için hazırlanıyoruz. Kayyumları kalıcı hale getirmeye çalışanlar da bilsinler ki partimize gönül veren, oy veren ve bunun için ağır bedeller ödeyenler, kayyum rejimine en güçlü cevabı kendilerine ve kentlerine kazandırarak verecekler.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.