GSB Burs ve Kredi Ödemeleri Başladı! Üniversite Öğrencileri KYK Burs Ödemesi Belli Oldu!

GSB Burs ve Kredi Ödemeleri Başladı! Üniversite Öğrencileri KYK Burs Ödemesi Belli Oldu!
Yayınlama: 05.05.2023

Üniversite öğrencilerinin merakla bekledikleri burs ödemesinde detaylar belli oldu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üniversiteye yerleşen ihtiyaç sahibi öğrencilere müjdeli haberi verdi. Bakan Kasap’ın açıkladığı destek ödemeleri ile ilgili tüm bilgiler haberimizde.

 

Üniversitelere yerleşen ihtiyaç sahibi öğrencileri ilgilendiren açıklama az önce Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. Milyonlarca öğrenci için büyük bir fon aktarıldı ve ödemeler 2 gün sonra hesaplara geçmeye başlayacak.

Her yıl yapılan sınavlardan sonra üniversitelere yerleşen öğrenciler için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından her yıl belirlenen bütçeden hak sahibi öğrencinin hesabına destek ödemeleri aktarılıyor. Bu ödemeler ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına burs olarak, diğer başvuru yapan tüm öğrencilerin hesaplarına ise kredi ödemesi olarak veriliyor. Söz konusu aylık burs ve krediler her ayın 6’sı ile 10’u arasında hesaplara yatıyor ve bu günleri öğrencilerin TC kimlik numaraları belirliyor.

KYK 2023 BURS ÖDEMESİ NE KADAR?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan bu ödemeler 2023 yılında 1.250 TL olarak belirlendi. KYK tarafından sağlanan ödemeler her yıl Ekim ve Kasım gibi zamanlarda başvuru alıyor ve sonuçları Aralık Ocak gibi açıklanıyor. Burs almaya hak kazanan öğrenciler aldığı bursu okul ortalaması 2’nin altına düşmediği sürece geri ödemeyecek ancak, Ağırlıklı Genel Ortalaması (AGNO)’su 2’nin altına düşerse burs ödemesi krediye çevriliyor.

KYK BURSU ÖDEMELERİ NE ZAMAN HESAPLARDA

Burs ve kredi almaya hak kazanmış öğrencilerin ödemeleri her ayın 6’sı ile 10’u arasında TC kimlik numaralarının sonuna göre şu şekilde yatacak:

 

TC kimlik numarasının sonu 0 ile bitenler: ayın 6’sında

 

TC kimlik numarasının sonu 2 ile bitenler: ayın 7’sinde

 

TC kimlik numarasının sonu 4 ile bitenler: ayın 8’inde

 

TC kimlik numarasının sonu 6 ile bitenler: ayın 9’unda ve

 

TC kimlik numarasının sonu 8 ile bitenler: ayın 10’unda hesaplara yatırılacak.