Furkan Vakfı’na Ankara’da Engelleme: Polis, Semra Kuytul’un aracının önüne kapan attı

Furkan Vakfı’na Ankara’da Engelleme: Polis, Semra Kuytul’un aracının önüne kapan attı
Yayınlama: 26.03.2022

Furkan Vakfı üyelerine geçtiğimiz hafta pazar günü Adana Seyhan’da güvenlik güçlerinin müdahalesinden sonra söz konusu görüntüler tepki çekmişti.

Ankara’da düzenlenecek bir etkinliğe katılmak isteyen Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul, şehir girişinde polis tarafından engellendi. Polis kontrollerden sonra Kuytul’un aracının kent merkezine girişini bir süre engelledi. Kuytul’u karşılamak isteyen vakıf üyelerinin arabaları da Sincan’da durduruldu.

Semra Kuytul, ilk engellemenin ardından Gölbaşı ilçesi üzerinden Ankara’ya girerken de trafik polisleri tarafından durduruldu. Daha sonra farklı bir rotadan Sincan’a ulaşan Semra Kuytul’un burada düzenlenecek programın yapılacağı salona ulaşmasına da engel olundu.

Semra Kuytul Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da aracının kapan atıldığını gösteren bir video yayınladı. Kuytul, paylaşımında, “Ankara’ya bomba ile gelmedim. Arkadaşlarımın bana çiçek vermesine bile izin vermediler. Çiçeklerimizi bile kırdılar. Hala polis nezaretinde bekletiliyorum…” ifadelerini kullandı.

Kuytul, bir başka paylaşımında ise; ‘’ Bugün düzenlediğimiz konferansımız yasaklı değildi. İzinsiz yapılan etkinlikler kapsamında bir salon programıydı. Aksine polisin bizi engellemek için elinde olması gereken YASAKLAMA BELGESİ YOKTU. Belgeyi sorduğumda var diyorsam bana güvenmek zorundasınız diye bağırdı güvenlik müdürü’’ diye belirtti.

Toplantı salon ışıkları da polis tarafından kapatıldığı için vakıf binasında yapıldı.

Furkan Vakfı üyelerine Adana Seyhan’da geçen pazar günü yaşanan polisin coplu saldırısı kamuoyunda tepki çekmişti.