EYT Ne Zaman Çıkıyor? EYT Kimleri Kapsıyor, Şartları Nelerdir? İşte EYT Düzenlemesinin Ayrıntıları!

EYT Ne Zaman Çıkıyor? EYT Kimleri Kapsıyor, Şartları Nelerdir? İşte EYT Düzenlemesinin Ayrıntıları!
Yayınlama: 28.12.2022
Düzenleme: 01.12.2023 20:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı. 5 maddede açıklanan düzenlemenin şartlarında, 1999 öncesi şartları sağlayanların emekli olacağı ve tartışmalara neden olan yaş sınırının olmayacağı belirtildi. EYT düzenlemesinde yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de EYT ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından detaylar belli oldu. EYT düzenlemesi kimleri kapsıyor? EYT ne zaman yürürlüğe girecek? EYT’de hangi şartlar geçerli olacak? İşte EYT düzenlemesinin ayrıntıları…

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EYT TWEETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT açıklamasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erdoğan, “Yaş şartı aranmadan yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımızın daha emekli olma hakkına kavuşmasını sağlayan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenleme ülkemize, milletimize, hak sahiplerine ve ailelerine hayırlı olsun.” dedi.

EYT Ne Zaman Çıkıyor? EYT Kimleri Kapsıyor, Şartları Nelerdir? İşte EYT Düzenlemesinin Ayrıntıları! Gündem

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

EYT, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar bu kapsamdan yararlanabiliyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olan kişiler bu düzenlemeden ne yazık ki yararlanamayacak.

EYT ŞARTLARI NELER?

Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihi öncesi işe girişi olan kadınlar için 5 bin prim hizmet günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için ise 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi şartını karşılayanlar yaşa bakılmaksızın emekli olacak.

EYT PRİM GÜNÜ EKSİK OLANLAR NE YAPACAK?

Prim gününü henüz dolduramayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yapabilecek. Sonrasında eksik günler tamamlanabilecek.

SİGORTALILIK SÜRESİ DOLDURAMAYININ DURUMU NE OLACAK?

Prim şartı 5 bin günü tamamlayan ancak sigortalılık süresini dolduramayan kadınlar 20 yıl, erkeklerde 25 yıl bitince emekli olmaya hak kazanacak.

DÜZENLEMEDEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

EYT düzenlemesin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin vatandaş emekli olacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlamayan kişilerle bu sayı her sene artacak.

EYT’DEN EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLAR İÇİN DURUM NE?

EYT kapsamıyla emekli olup çalışmaya devam eden kişiler için sigorta prim teşviki getirilecek. Böylelikle emekli olanlar için şirketin ödeyeceği primlerde düşüş yaşanacak. Normal çalışan ile emekli çalışan arasında prim farkı olmayacak.

EYT İÇİN İŞVERENE KIDEM TAZMİNATI DESTEĞİ OLACAK MI?

Emekliliğe hak kazanan kişiler için kıdem tazminatları için destek sağlanacak. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu desteğiyle İşverene kredi desteği verilecek.

EYT NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Düzenlemenin TBMM’de sunulmasının ardından yeni yıla girer girmez ocak ayında görüşülmesi bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 olması bekleniyor.

EYT’LİLER EMEKLİ MAAŞI İÇİN BANKA SEÇİMİ YAPACAK

EYT düzenlemesi ilk emeklilik hakkı elde eden vatandaşlar ilk ödemelerini alacakları banka ve şubesini e-Devlet’ten veya emeklilik işlemleri sırasında SGK’da seçebilecek. Böylece EYT’linin emekli maaşı tercih ettiği bankaya yatırılacak.