Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! 50 Yaşında Emekli Olmak Hayal Değil!

Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! 50 Yaşında Emekli Olmak Hayal Değil!
Yayınlama: 24.05.2023

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesinin ardından vatandaş kademeli emeklilik ile ilgili araştırmalarına devam ediyor. Peki erken emeklilik nasıl mümkün olacak? Kademeli emeklilik olacak mı? İşte tüm detayları haberimizde okuyailirsiniz.

Son çıkan EYT yasasından faydalanamayan vatandaş internet üzerinden erken emekli olmanın yöntemlerini araştırmaya devam ediyor. Peki EYT dışında kalan vatandaşlar nasıl kademeli emeklilikten faydalanacak? Emeklilikte yaşa takılanlar için beklenen kararı ve tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

KADEMELİ EMEKLİLİKTE SON GELİŞMELER

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren EYT yasasından sonra bazı detaylar sebebiyle emeklilik hakkını kaçıran vatandaşlar için kademeli emeklilik şansı ortaya çıkacak. Kısmi emeklilik ile ilgili kadınlara 58, erkeklere 60 yaş şartı aranacak. Emeklilik şartı 1999 senesi öncesine dönerse 3600 prim gününü dolduran çalışanlar 50-55 yaş aralığında emekli olabilecekti. Ancak EYT yasasıyla birlikte emekli olma hakkını 1 günle kaçıran vatandaşlar 17 sene daha çalışmak zorunda kalıyor.

1999-2000 VE 2008 TARİHLERİNE DİKKAT

Yaşa takılan vatandaşlara 2023 senesinin başından itibaren kademeli emeklilik hakkı verilmesi ile ilgili talepler devam ediyor ancak bu konu ile ilgili resmi bir çalışma henüz başlatılmadı. EYT yasasından faydalanamayan vatandaşlarda ilk işe giriş tarihinin 2000 senesi sonrası olanlar kendileri ile ilgili de yeni bir düzenleme yapılmasını bekliyor. 9 Eylül 1999 senesinden sonra, 2000-2008 arası ve 2008 senesi sonrasında işe giren vatandaşlar için kademeli emeklilik durumları ilerleyen günlerde gündeme gelebilir. Bu konu ile ilgili ilk düzenlemenin Bağ Kurlu vatandaşa yapılması bekleniyor.

Küçük esnaf ve çiftçiler için prim gün şartının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşmesi bekleniyor. Kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı, marangoz, terzi vatandaşlar ise 5 sene daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanacak. Kendi hesabı için çalışan doktor, eczacı, avukat, gibi mesleklerde çalışanların da isteğe bağlı sigorta ödeyenler kapsamında değerlendirilmesi bekleniyor.

BAĞ-KUR PRİM GÜNÜ DÜŞÜYOR

Yeni düzenlemelerle birlikte Bağ Kur prim gününün 4 bin 500 güne düşmesi bekleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte Bağ Kurlu vatandaşlar 900 gün avantaj elde etmiş oluyor. EYT’li olan ancak 9 bin prim gününün tamamlayamayan vatandaşlar için de erken emeklilik yolunun açılması bekleniyor. Bağ Kurlu erkek esnaflar EYT kapsamında 7 bin 200 prim gününü tamamlamasıyla birlikte emekli olma şansı yakalayacak. Bir diğer düzenleme de kadınlar için olacak. Kadınlara emekli olmaları için hem yaş hem de prim desteği verilmesi bekleniyor. Ev hanımlarının emeklilik sigortalarının üçte biri ise devlet tarafından karşılanacak. İsteğe bağlı sigorta ödeyenler her ay en az brüt asgari ücret üstünden yüzde 32 oranında prim ödemesi yapıyor.

YIPRANMA PAYI AVANTAJI

10 bin 8 TL olan brüt asgari ücret için isteğe bağlı sigorta ödemesi 3 bin 202 TL 56 kuruş olarak belirleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte ev hanımlarının sigorta primlerinin bin 67 TL 52 kuruş tutarını devlet ödeyecek. Bu şekilde senelik 12 bin 810 TL prim desteği verilmiş olacak. Bağ Kurlu vatandaşın emeklilik prim gün şartı düşecek. Önümüzdeki günlerde kadınlara yaş için de bir avantaj sağlanması bekleniyor. Aynı zamanda çocuk sayılarına göre yaş şartının geriye çekilmesi de iddialar arasında yer alıyor. Aynı zamanda ağır işlerde çalışan vatandaş için yıpranma payı, kadınlar için çocuk süresi ve askerlik borçlanması da yapılabiliyor.