Endometriozis ağrıları kadınların tüm yaşamını etkiliyor

Endometriozis, bir kadının rahminin iç tabakasına benzer doku, genellikle karın içindeki diğer alanlarda büyüdüğünde ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, adet dönemlerinde, cinsel ilişki sırasında ve genellikle pelvik bölgede ağrıya neden olabilir.

Endometriozis ağrıları kadınların tüm yaşamını etkiliyor
Yayınlama: 21.12.2023

Endometriozis, kadınların yaşamlarını birçok açıdan etkileyen, ancak genellikle sessizce ilerleyebilen önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, bu hastalığın tanı sürecinin zorlukları ve tedavi süreci konusunda kapsamlı bilgiler aktardı. 

Endometriozis ağrıları genellikle kişiden kişiye değişebilir ve bazı kadınlar belirtileri hafif hissederken, diğerleri daha şiddetli ağrılar yaşayabilir. Eğer endometriozis şüphesi varsa veya şiddetli ağrılar yaşıyorsanız, bir sağlık profesyoneli ile görüşmeniz önemlidir. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, cerrahi müdahaleler ve hormonal tedaviler bulunabilir. Her durum farklı olduğu için, bir sağlık uzmanı size en uygun tedaviyi önermek için detaylı bir değerlendirme yapacaktır.

Kadınların sıklıkla karşılaştığı, ancak genellikle göz ardı edilen endometriozis, tanı ve tedavi süreçleriyle adeta bir çıkmaz haline geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, endometriozisin yaşattığı ağrılar, cinsel ilişkiyle olan ilişkisi ve etkili tedavi seçenekleri hakkında bilinmesi gerekenleri aktardı.

“Teşhis süreci yıllar alabiliyor”

Op. Dr. Cevahir Tekcan, “Endometriozis, tanı konması ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi zorlu bir süreci beraberinde getiren bir hastalık konumunda. Birçok hastanın, yaşadığı şiddetli ağrıların cinsel ilişki ile bağlantı kuramaması veya tanının yetersiz kalması gibi sebeplerle uzun bir süre boyunca çözümsüz sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabiliyor. Tıp dünyasındaki genel araştırmalar ve doktor çıkarımlarına göre, üreme çağındaki her 10 kadından biri endometriozis hastası, ancak teşhis konması yıllar alabiliyor ve bu süre zarfında kadınlar ciddi ağrı çekebiliyor, yaşam kaliteleri olumsuz etkilenebiliyor veya cinsel ilişki yaşayamıyor” dedi.

Endometriozis cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olabilir!

Endometriozis’in cinsel sağlığı da önemli ölçüde etkilediğini belirten Op. Dr. Cevahir Tekcan, “Rahim dışındaki dokuların kanaması ve inflamasyona neden olması, cinsel ilişki esnasında ağrılı bir deneyime yol açabiliyor. Bu durumun hastaların cinsel aktiviteden kaçınmasına ve dolayısıyla ilişkilerinde fiziki ve psikolojik zorluklar yaşamasına neden olabiliyor. Bu hastalığın anlaşılması, erken tanısı ve uygun tedavisi, kadınların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabiliyor. Ayrıca, hastalığın belirtileri her zaman görülmeyebiliyor ve bu durum, tüm açıklanamayan infertilite vakalarının da yarısının nedeni olabiliyor.”

Endometriozis detaylı inceleme gerektirir!

Op. Dr. Cevahir Tekcan, endometriozisin, tanı ve tedavi sürecinin karmaşıklığı nedeniyle birçok hastanın yaşadığı ağrılarla başa çıkmasını zorlaştıran bir hastalık olduğunu söylüyor: “Ultrasonografi çikolata kistlerinin görülmesi ve ileri derecede yapışıklara neden olan endometrioziste tüplerde genişlemenin görülmesinde önemlidir. Gerekli olgularda MRI kullanılabilir. Laparoskopik inceleme altın standart tanı yöntemidir. Endometriozisin tedavi yöntemlerinin genellikle ilaç ve cerrahi tedaviyi içerdiğini, tedavi yaklaşımlarının, hastanın spesifik durumuna ve yarattığı soruna bağlı olarak değişebiliyor. Cerrahi tedavi planlandığında, özellikle hastaların çoğunun üreme çağında olduğu düşünülerek, koruyucu cerrahi müdahaleler tercih edilebiliyor.Endometriozisle ve endometriozisin erken tanı ve etkili tedavi seçenekleri konusunda bilinçliliği artırmak ve hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi sunabilmek için doktorlar, hastalar ve toplum arasında iş birliği ve bilgi paylaşımı büyük önem taşıyor.”

Endometriozis ağrıları genellikle şu şekillerde ortaya çıkabilir:

  1. Pelvik Ağrı: Endometriozis genellikle pelvik bölgede ağrıya neden olur. Bu ağrı, alt karın bölgesinde, pelvisin iç kısmında veya bel bölgesinde hissedilebilir.
  2. Adet Ağrısı: Endometriozis olan kadınlar genellikle normalden daha şiddetli adet ağrıları yaşarlar. Adet dönemlerinde bu ağrılar daha belirgin hale gelebilir.
  3. Cinsel İlişki Sırasında Ağrı: Endometriozis, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Bu ağrı, ilişki sırasında veya sonrasında hissedilebilir.
  4. İdrar Yolu ve Bağırsak Problemleri: Endometriozis, idrar yollarına veya bağırsaklara yayıldığında, idrar yapma veya bağırsak hareketleri sırasında ağrıya neden olabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.