En fazla ihracat gerçekleştiren 24 firma ödül aldı

En fazla ihracat gerçekleştiren 24 firma ödül aldı
Yayınlama: 23.03.2022
Düzenleme: 23.03.2022 14:25

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), pandeminin etkilerinin devam ettiği 2021 yılında ihracatını yüzde 25,3 artırarak 896,7 milyon dolara çıkardı. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, konteyner ve navlun krizi, hammadde teminindeki sıkıntılara rağmen yaptıkları özverili çalışmalarla ihracatını artıran firmalar, Kayseri’de düzenlenen etkinlikte ödüllerini aldılar.

AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene; Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç katılarak sektöründe en fazla ihracata imza atan 24 firmaya ödüllerini verdiler. Çok sayıda ihracatçı birlik başkanı ve sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen tören öncesinde Zeliha Saraç’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde Erciyes Anadolu Holding CEO’su Dr. Alpaslan Baki Ertekin ve ekonomi gazetecileri Abdurrahman Yıldırım ile Sefer Levent son ekonomik gelişmeler konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

 

İş garantili dış ticaret meslek lisesi kurulacak

Toplantının açılış konuşmasını yapan AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, “Birlik olarak hedefimiz bu yıl ihracatımızı yüzde 25 artırmak. Bu hedef doğrultusunda elimizi taşın altına koyduk ve UR-GE çalışmaları, eğitimler, fuarlar ve tanıtım faaliyetleriyle yoğun şekilde çalışıyor, ihracatımızın yaşadığı problemleri çözmek için gayret ediyoruz” dedi. Kurulacak AKİB Ticaret Lojistik ve Dış Ticaret Meslek Lisesi’nin müjdesini veren AKAMİB Başkanı, “Bu meslek lisesinde öğrencilerimizi ihracata hazırlayacak ve kendilerine iş garantisi vereceğiz” dedi.

 

Malımızı ucuza satmayalım

Etkinlikte konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “İyi kaptan dalgalı denizde belli olur. Dünya bugün lojistik maliyetlerinden hammaddeye, finansal krizden, enerjiye bambaşka bir dönemden geçiyor. Hepimiz bu dönemi iyi okumalı, bu dönemin fırsatlarını iyi görmeliyiz” dedi. Hammadde fiyatlarının arttığını söyleyen TİM Başkanı, “Malımızın kıymetini bilelim, malımızı ucuza satmayalım, birbirimizle rekabet etmeyelim, biz dünya ile rekabet ediyoruz. Birbirimizle yaptığımız fiyat yarışının kazananı biz olmuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kayseri desteklerle daha fazlasını da başarır

Kayseri’nin her yönden bereketli bir şehir olduğunu söyleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Kayseri olarak 3 milyar 600 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Başta enerji olmak üzere destekler artarsa çok daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahibiz” dedi.

 

Mobilyada hedef dünya 5. si olmak

Kayseri’de gezdiği fabrikalardaki heyecandan, yatırım iştahından etkilendiğini belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise şunları kaydetti; “İhracatçılarımız sahada çalışırken devletimiz de kaynakları en etkili şekilde kullanmak, ihracatçıları desteklemek için çalışıyor. Sektörümüzün ihracatı 4,3 milyar dolara ulaştı ve dünya pazarından aldığımız pay yüzde %2 civarında. Çok daha fazlasını yapabiliriz. Dünya 8.’si olan mobilya sektörümüzün hedefi dünya 5.’si olmak, bunun için de güç birliği yapmamız lazım.”

 

OSB müjdesi

Kayseri’de kurulmakta olan arkeoloji müzesinin müjdesini veren Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, “Sanayi bölgemize 3.5 milyon metre kare alan ekleyeceğiz, sanayicimize, ihracatçımıza yönelik hizmetlerimizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

 

Enflasyondaki kriz global

Etkinlikte düzenlenen panelde konuşan Erciyes Anadolu Holding CEO’su Dr.Alpaslan Baki Ertekin, “Pandemi dönemi tüm dünyada bir enflasyon artışına neden oldu. Hammadde fiyatları, enerji fiyatları ve maliyetler arttı. Tüm dünyada yaşanan bu krizi lehimize çevirebiliriz çünkü doğal olarak avantajlı olduğumuz konular var. Lojistik maliyetlerimiz katlandı fakat Çin gibi ülkelerde bu artış bizden çok daha fazla ve bu konuda rekabetçi konumdayız. Özellikle yenilenebilir enerji konusunda yatırımlarımız sürüyor, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

En fazla ihracat gerçekleştiren 24 firma ödül aldı

AKAMİB bünyesinde bulunan firmalar ödüllerini Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, TİM Başkanı İsmail Gülle ve AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer’in elinden aldı.

AKAMİB 2021 Yılı İhracat Şampiyonları Listesi’nde şu firmalar yer aldı:

 

EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMALARIMIZİLAKAMİB SIRALAMAKAYSERİ SIRALAMA
İSTİKBAL MOBİLYA SAN.TİC.A.ŞKayseri11
CEHA BÜRO MOBİLYALARI A.Ş.Kayseri22
KİLİM MOBİLYA A.Ş.Kayseri43
BRN YATAK BAZA EV TEKSTİLİ İNŞ SAN.TİC.A.Ş.KayseriSerbest Bölge Birincisi
BELLONA MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.Kayseri64
MODİS MOBİLYA TİC.VE DIŞTİC.LTD.ŞTİKayseri75
OSMAN YALÇIN.Kayseri106
ARKOPA AHŞAP PANEL SAN.A.Ş.Kayseri117
DAFNES MOBİLYA SAN.VE TİC.AŞ.Kayseri128
PARTEKS KAĞIT ENDÜSTRİSİ A.Ş.Kayseri139
MOZZİ MOB.DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.Kayseri1410
SUNPA ORMAN ÜRN.PAZ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri1611
İPAR DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.Kayseri1712
M.Y.S. DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri1913
İF DANIŞMANLIK VE DIŞ TİC. A.Ş.Kayseri2014
İNDOLE MOBİLYA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri 15
KAR-AS TEKSTİL YATAK YAY SAN.TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri 16
MEDİPAX MOBİLYA İÇ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri 17
DEMİRALP METAL DIŞ. TİC. LTD. ŞTİ.Kayseri 18
REDLİNE İNOVASYON MOB.TEKS.TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri 19
NYO İTHALAT İHRACAT VE İÇ TİC.LTD.ŞTİ.Kayseri 20
YATAŞ YATAK VE YORGAN SAN.TİC.A.Ş.İstanbul18 
AVŞAR KİM.MAD.DERİ İNŞ. VE İNŞ.TİC LTD. ŞTİ.Niğde1