Mersin Haber

Dolandırıcılar Bu Sefer Gmail’de! Google’den Uyarı Geldi!

Dolandırıcılar Bu Sefer Gmail’de! Google’den Uyarı Geldi!
Yayınlama: 12.06.2023
A+
A-

İnsanların paralarına göz koyan dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor. Vatandaşın cebindeki son kuruşu da almak isteyen dolandırıcıların insanları kandırmak ve paralarını almak için uyguladıkları taktiklerin sonu bir türlü gelmiyor. Kulağınıza küpe olacak Gmail dolandırıcılığı yöntemi haberini sizler için hazırladık.

 

Google çalışanlarını taklit eden dolandırıcılar,  Gmail dolandırıcılığı ile masum kullanıcıları hedef alıyor. Tuzak ne mi? Kullanıcılara, arama motoru devi Google’ın platformunda ödül kazandıklarına dair sahte bir e-posta bildirimi gönderiliyor. E-posta konu satırı “Çevrimiçi Ödül Programı” olarak belirleniyor ve kullanıcıların ödüllerini almak için bir bağlantıya tıklamaları için kandırıyorlar.

ÖDÜL AVI DOLANDIRICILIĞI

Google, özellikle Gmail hesap sahiplerinin dikkat etmesi gerektiğini belirten bir uyarı paylaştı. Bilgisayar korsanlarının kullanıcılara gönderdiği sahte ödül mesajı, kişisel bilgilerin sızdırılmasına yol açabilir. Yazılım devi, sahte bağlantıya tıklayarak kişisel verilerin hackerlar ile paylaşılabileceğine dikkat çekti.

Hackerların kullanıcılara gönderdiği “sahte ödül mesajı” yoluyla tüm bilgilerine erişilmesinin saniyeler içinde gerçekleştirileceğini belirtti. Google, sahte bağlantıya tıklayarak kişisel verilerin hackerlar ile paylaşılabileceğinin altını çizdi.

 

DOLANDIRICILAR GMAİL ÜZERİNDEN MİLLETİ DOLANDIRIYOR

Bu dolandırıcılık yeni değil ve bir süredir dolaşımda. Hala yaygın olması, siber suçluların insanları hala aldatmayı başarabildiklerini gösteriyor. Kişisel bilgilerin çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir olduğu bir dünyada, aldığımız mesajlar ve tıkladığımız bağlantılar konusunda dikkatli olmak daha önemlidir.

 

Bu dolandırıcılık, Google’ın kullanıcılarına, web’de gezinirken dikkatli olmaları ve herhangi bir şüpheli şeyi bildirmeleri konusunda uyarıda bulunması için bir uyarı yayınlamasına neden oldu. Bu, Google’ın böyle bir uyarı yayınlamasının ilk kez olmadığı ve muhtemelen sonuncusu olmayacağı anlamına geliyor.

GOOGLE’DEN UYARI GELDİ

Google, kullanıcıların bu tür saldırılardan kaçınmak için uyması gerektiği bazı kurallara da değindi. Dolandırıcılıklar genellikle kampanyanın kısıtlı süreyle geçerli olduğunu belirterek aciliyet duygusu yarattığını ifade etti. Dolayısıyla hesap sahipleri, kontrol sağlamadan verilerini sahte bağlantılarla paylaşmaya müsait oluyor

Ödül avı dolandırıcılığı yıllardır yürütülen bir kampanyadır. Ancak Google, Gmail sahiplerinin kurban olmaması için bir dizi öneride bulundu. Mail olarak gönderilen şüpheli mesajların doğruluğunun kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Diğer bir öneri ise mesajın gerçekliğini doğrulamak için ayrıntıları kontrol etmekten geçiyor. Google’ın açıklamasına göre, dev firmalar veya tanınmış kişiler asla anında ödeme yapmayı tercih etmez. Ödül olacaksa bile resmi kanallardan duyurulur.

Google, Gmail dolandırıcılığını önlemek için daha fazla ipucu içeren bir web sitesi geliştirdi. Gmail kullanıcıları, bu adımları izleyerek bilgisayar korsanlarının ağına düşmekten kurtulabilir.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!