Diş Macunu Tüplerinin Altındaki Renkler Ne Anlama Geliyor? Her Gördüğünüze İnanmayın!

Diş Macunu Tüplerinin Altındaki Renkler Ne Anlama Geliyor? Her Gördüğünüze İnanmayın!
Yayınlama: 24.03.2023

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için ağız içinde oluşan bakteri plaklarına karşı rutin olarak diş fırçalama işleminin yapılması gerekir. Ayrıca bu düzenli alışkanlığın bir parçası olarak doğru bakım ürünlerinin tercih edilmesi ve doğru bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde kullanım amacı dışında bazı olumsuz etkileri olur.

İnternet, birçok faydalı ve değerli bilginin bulunduğu bir ortam olmaya devam ediyor. Ancak bilgiyi çarpıtma, geniş kitlelere yayma ve yanlış bilgilendirmeye sebep olma olasılığı da oldukça yüksek. Bu asılsız haberlerden biri, diş macunu tüplerinin dibinde gördüğünüz renkli işaretler hakkında olmuştur. Sosyal medya gönderileri ve internet yazıları, diş macunu renk kodu olarak adlandırılan bu konuyla alakalı, tüp üzerindeki renklerin diş macununun içeriğini gösterdiği konusunda ısrarcı olmaktadır. Gizli kodları çözmeyi ne kadar sevsek de bu konuda çözülecek bir sır bulunmuyor çünkü bu bilgi tamamen yanlış. Bu işaretlerin diş macununun içeriğiyle en ufak bir bağlantısı bile yok. Anlamları tamamen farklıdır.

 

İDDİA

Birçok internet sitesi ve sosyal medya gönderisi, diş macunu tüpünüzün alt kısmında gördüğünüz karelerin aslında size macunun içeriği hakkında bilgi veren bir renk kodu olduğunu iddia ediyor. Gönderilere göre yeşil işaretler diş macununun yalnızca doğal malzemelerden yapıldığı, mavi işaretler doğal bileşenlerin ilaçlarla karıştırıldığı, kırmızı işaretler hem doğal hem de kimyasal bileşenler olduğu ve de siyah işaretler yalnızca kimyasal bileşenler içeridiği anlamına geliyor. Gönderiler insanları kırmızı ve siyah işaretli diş macunlarına karşı uyarıyor ve yeşil ve mavi işaretli diş macunlarını seçmeye teşvik ediyor.

 

GERÇEK

Gerçek şu ki diş macunu renk kodu diye bir şey yoktur. Ağız bakım sektöründeki şirketler diş macunlarını, tüketicileri kandırmak ve içerikleri onlardan saklamak için işaretlemez. Meraklandığınıza eminiz. Peki diş macunu tüplerindeki renkli blokların sebebi nedir? Gerçekten bir amaça hizmet ettiklerini söylemekten son derece mutluyuz! Bu renkler, ışık sensörlerine tüpün dibinin neresi olduğunu söyleyip doğru şekilde kesilip kapatılmasını sağlayarak diş macunu tüplerinin üretimine yardım ediyorlar. Gizli bir kod kadar heyecan verici olmadığının farkındayız ama gerçek de oldukça ilginç, değil mi?

Diş Macunu Tüplerinin Altındaki Renkler Ne Anlama Geliyor? Her Gördüğünüze İnanmayın! Sağlık

DİŞ MACUNUNUZUN İÇİNDE NE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR

Diş macunu tüpünün dibindeki renkli işaretlerin, macunun içeriğini göstermediğini öğrendik ama bunu kendi başınıza bilmenin son derece kesin bir yolu mevcut. Bileşenler genellikle pakete, ya tüpün ya da içine konduğu kutunun üzerine basılır. American Dental Association (ADA), çoğu diş macununun aynı temel bileşenlerden oluştuğunu, belirtiyor: dişi temizlemeye yardımcı olan aşındırıcılar, tatlandırıcı bileşenler, diş macununu yumuşatan nemlendiriciler ve macunun köpürmesini sağlayan temizleyiciler. ADA ayrıca, diş minesini güçlendirerek dişlerin çürümesini önlemeye yardım eden florür içeren diş macunu kullanmanın önemine de dikkat çekiyor.

 

Diş macununuzun hangi bileşenlerden oluştuğunu ; merak ediyorsanız, tüpün dibindeki renkli bloklara bakmayın. Bunun yerine bileşenlerin kapsamlı listesi için pakedi inceleyin. Her bir bileşenin ağzınızın temizliğinde oynadığı rolü ve ihtiyaçlarınıza en uygun diş macunu hakkında daha fazlasını öğrenmek için dişçinizle konuşabilirsiniz.