Depremde Hasar Gören Araçlar Ne Olacak? ‘Deprem Teminatı’ Detayı Nedir?

Depremde Hasar Gören Araçlar Ne Olacak? ‘Deprem Teminatı’ Detayı Nedir?
Yayınlama: 20.02.2023

Kahramanmaraş merkezli art arda yaşanan iki büyük deprem binlerce de konutun yıkılmasına neden olurken, onlarca kişi de hayatını kaybetti. Tüm Türkiye yaraların bir an evvel sarılması için harekete geçerken, DASK ve kasko ile ilgili detaylar yeniden gündeme geldi.

Deprem bölgesinde konut hasarlarının çoğunluğu zorunlu deprem sigortası kapsamında DASK tarafından karşılanacak. Arabalarda ise otomatik deprem teminatı olduğu için hasarın yüzde 100’ü karşılanıyor. Peki depremde zarar gören araçlar ne olacak? Araç sahibi depremde hayatını kaybettiyse ne olacak? DASK ne kadar hasar ödeyecek, sigortalılar hasar almak için ne yapacak? İşte kasko ve DASK ile ilgili merak edilen her şey…

 

ON BİNLERCE ARAÇ KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Depremin yıkıcı etkisi ile birlikte binlerce araç da enkaz altında kaldı. Tonlarca moloz ve enkaz yığını içerisinde birçok araç parçalandı ve kullanılamaz hale geldi.

 

Sigorta şirketlerinin depremde hasarı karşılaması için trafik sigortası (KASKO) yaptırmış olmak şart, ayrıca o KASKO’dan da deprem poliçesinin çıkartılmamış olması gerekiyor.

‘DEPREM TEMİNATI’ DETAYI

Sigorta şirketlerinin depremde hasarı karşılaması için kasko yaptırmış olmak şart ayrıca o kaskodan da deprem poliçesinin çıkartılmamış olması gerekiyor. Sigorta Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi konuya ilişkin ATV Haber’e yaptığı açıklamasında, “Kasko poliçesi varsa sigortalılarımızın içerisinde de deprem teminatı varsa ki çoğunda da mevcut. Tabi ki karşılayacak. Deprem teminatı var mı yok mu ona bakmak gerekiyor. Yüzde 20 katılım var mı yani yüzde 80’nini mi ödüyor? Yüzde 100’ünü mü ödüyor? Trafik sigortası varsa tabi ki karşılayamayacak çünkü trafik sigortası karşı tarafa verilmiş zararlar için bir sorumluluk poliçesi. Bir poliçe yaptırırken içerisinden bir takım teminat çıkarmaları yapmak çok doğru değil çünkü başımıza ne geleceği bilme imkanımız yok” dedi.

Depremde Hasar Gören Araçlar Ne Olacak? 'Deprem Teminatı' Detayı Nedir? Gündem

DEPREMDE ARAÇLARI HASAR GÖRENLER NE YAPMALI?

KASKO fiyatları yükselince düşürmek için deprem teminatından vazgeçen depremzedeler de bu durumda zor da olacak çünkü poliçede yoksa sigorta şirketleri hiçbir bedel ödemiyor. Peki, KASKO’sunda deprem teminatı bulunanlar nasıl bir yol izleyecek? Büyükçelebi bu sorunun yanıtını da şu şekilde verdi:

Sigorta şirketlerine ihbarda bulunulması gerekiyor. Bu ihbardan sonra kayıtlar açılıyor ve ondan sonra bir takım ekspertiz işlemlerinden sonra hızlı bir şekilde sigortalılara ödemeler yapılıyor. Deprem sebebi ile pert olan aracın rayiç bedelinin tamamı ödeniyor.

 

Hasarlı ise onarım yapılıyor. Kısmi bir hasar varsa bir tamirat söz konusu ise araçlar ilgili servislere çekiliyor ve tamirat süreci başlıyor. Tamirat esnasında da vatandaşımızı mağdur etmemek için de ikame araç verilme durumu var.

 

Onlar da çok rahatlıkla talep edebilirler. Aracın sahibi hayatını kaybettiyse de ödemeler varislerine yapılıyor. Veraset ilamı yapıldıktan sonra da sigorta şirketine başvurup ilgili tazminatlarını talep edebilirler” dedi.