Mersin Haber

Depoları Fulleyin! Benzine Dev Zam Geliyor

Depoları Fulleyin! Benzine Dev Zam Geliyor
Yayınlama: 19.06.2024
A+
A-

Benzin ve motorinin litre fiyatlarına 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 30 kuruş zam bekleniyor.

Araç sahipleri bayramın son günü kötü haberi aldı. Bayram öncesi peş peşe gelen akaryakıt indirimi kısa sürdü. Araç sahipleri için benzin zammı duyuruldu. Peki güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? Benzine ne kadar zam gelecek? Akaryakıt fiyatları son dakika gelişmesi ve detaylar haberimizde…

Brent petrol fiyatları ve döviz kurundaki dalgalanmalar, akaryakıt fiyatlarını “negatif” veya “pozitif” yönde etkiliyor. Son gelişmelere göre, benzinin litre fiyatına 21 Haziran Cuma gününden itibaren 1 lira 35 kuruş zam geliyor. Bu hareketlilik, vatandaşların benzin ve motorin fiyatlarını sıkça araştırmasına sebep oluyor.

Güncel Akaryakıt Fiyatları:

  • İstanbul’da motorin litre fiyatı: 40,64 TL
  • İstanbul’da benzinin litre fiyatı: 40,3 TL

Benzin fiyatlarına zam yapılırken, motorin fiyatlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Bu nedenle, araç sahiplerinin depolarını zam öncesinde doldurmaları öneriliyor.

 

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!